Çamlıca Camii açılıyor

Çamlıca Camii Regaib kandilinde açılıyor.
Çamlıca Camii Regaib kandilinde açılıyor.

2013 yılında inşaatına başlanan Çamlıca Camii'nde sona gelindi. Türkiye'nin en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Çamlıca, perşembe günü ilk ezanın okunmasıyla açılacak. 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir kompleks olarak tasarlanan caminin hazırlık çalışmaları sürüyor ve ışıklandırma sistemi test ediliyor. Boğaz köprüsünden gözüken cami İstanbullulara muhteşem bir manzara sunuyor.

Temeli 6 yıl önce atılan, 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir kompleks olarak tasarlanan Türkiye'nin en büyük camisi Çamlıca Camisi'nde son hazırlıklar tamamlandı. Cami, 7 Mart Perşembe günü büyük bir törenle açılacak. 7 Mart aynı zamanda Regaib gecesi ve 8 Mart'taki 3 aylar başlangıcının da müjdecisi. Caminin açılışı özellikle bugün olarak tasarlandı.

Bakan Twitter hesabından duyurdu

Caminin açılış haberini Üsküdar Belediye Başkanı ve 31 Mart seçimlerinde AK Parti'den Üsküdar’da yeniden aday gösterilen Hilmi Türkmen twitter hesabından duyurdu. Başkan Türkmen, paylaştığı mesajda "Bugünleri gösteren Rabbimize şükürler olsun. Asrın Mührü Çamlıca Camii, 7 Mart Perşembe, Regaib Kandili gecesinde açılıyor. Bu unutulmaz günü hep beraber yaşayalım. Tüm halkımız davetlidir" dedi.

Tarihin en büyük camisi

Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi olan Çamlıca Camii, 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlandı. 6 minareli camide, 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer aldığı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi bulunuyor. Komplekste ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları, 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otopark da var.

Caminin ışıklandırmaları test ediliyor.
Caminin ışıklandırmaları test ediliyor.

Çamlıca Camii, 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip. 125 bin metrekare alana yayılan Çamlıca Camii ayrıca kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda "Fetih Suresi"yle dikkat çekiyor. Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesini, 4'ü 107.1 metre, 2'si ise 90'ar metre uzunluğunda 6 minare çevreliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >