Çanakkale'deki orman yangını kontrol altına alındı

Çanakkale'deki orman yangınından yükselen dumanlar
Çanakkale'deki orman yangınından yükselen dumanlar

Çanakkale merkeze bağlı Kemalköy yakınlarında henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Ekiplerin karadan ve havadan müdahale ettiği yangın yaklaşık 3 saat sonra kontrol altına alındı.

Çanakkale merkeze bağlı Kemalköy yakınlarında henüz bilinmeyen bir nedenle saat 14.20'de orman yangını çıktı.

Bölgeye sevk edilen, 1 uçak, 5 helikopter, 20 arazöz, 2 ilk müdahale aracı, 2 dozer, 130 söndürme işçisi ile yangına müdahale edildi.

Yangın, ekiplerin yaklaşık 3 saat süren müdahalesi sonrasında kontrol altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'den açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Ekiplerimizin anında müdehalesi sonucunda yangın kontrol altına alınmıştır. Şükürler olsun can kaybı yoktur. Soğutma çalışmalarına başlanmıştır" açıklaması yaptı.

Anızdan ormana sıçradı

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ''Anızdan ormana atlaması işi biraz zorlaştırdı. Ancak kontrol altına alınacak gibi duruyor'' ifadelerini kullanmıştı.

  • Anız nedir?
  • Anız, tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarına verilen isimdir. Tarımda anızların yakılarak yok edilmesi oldukça yaygın bir durum olmakla beraber bilimsel olarak anız yakımı zararlı olarak kabul edilmektedir.

Ne olmuştu?

Yaklaşık iki hafta önce Çanakkale Gelibolu'da çıkan orman yangınında 450 hektar alan zarar gördü. 19 saatlik mücadelenin ardından söndürülebilen yangında birçok köylünün ekili tarlaları yangına kurban gitti.