Çekilme kararı alan Merkel'den yeni açıklama

Angela Merkel, adylıktan çekilme kararı sonrası ilk açıklama yaptı.
Angela Merkel, adylıktan çekilme kararı sonrası ilk açıklama yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) genel başkanlığını bırakma kararının, uluslararası siyasi arenadaki pozisyonunu zayıflatmayacağını söyledi.

Berlin'de düzenlenen Afrika Zirvesi çerçevesinde görüştüğü Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Merkel, "Uluslararası müzakerelerdeki pozisyon açısından bir değişiklik olacağını düşünmüyorum” dedi.

Merkel, sözlerini "Hatta hükümet başkanı olarak görevlerime odaklanmak için daha fazla vakit ayırabileceğim bile söylenebilir'' diye sürdürdü.

Merkel'in bir sonraki seçim dönemi olan 2021'e kadar önünde Brexit süreci ve gelecek ilkbaharda yapılması planlanan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yanı sıra uluslararası sözleşmelerin ve örgütlerin rollerini sorgulayan ABD Başkanı Donald Trump'ın pozisyonu gibi zorlu konular var.

Juncker: Etkili aktör

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de CDU liderliğinden çekilme kararı aldığını açıklayan Merkel'in Avrupa Birliği içindeki konumunu koruduğunu ifade etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker
  • "Juncker için Başbakan Merkel'in ana muhataplardan biri olarak kalacağını'' söyleyen bir Komisyon sözcüsü "Merkel ve Almanya Avrupa projesinde etkili bir aktör olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Juncker'in Merkel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini de belirten sözcü, 1990’lı yıllardan beri tanışan iki politikacının her daim karşılıklı saygı ve değer ilkeleri çerçevesinde birlikte çalıştıklarını ve Juncker için değişen bir şey olmayacağını söyledi.

Sözcü, Komisyon'un görevde kalma süresinden bağımsız olarak seçilmiş her politikacıyla çalıştığını da sözlerine ekledi.

Öttinger: Tamamlamasını arzu ediyoruz

AB'nin Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Üyesi Günther Öttinger, Merkel’in görev süresi doluncaya kadar başbakanlık görevini sürdürmesini arzu ettiğini söyledi.

AB'nin Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Üyesi Günther Öttinger
AB'nin Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Üyesi Günther Öttinger

  • CDU'lu Öttinger, "Brüksel'de başbakanın önündeki üç yılı tamamlamasını arzu ediyoruz” diye konuştu. Güneybatı Alman Radyo Televizyon Kurumu‘na (SWR) konuşan Öttinger, Merkel'in "Sofya'dan Lizbon'a Dublin'den Atina'ya AB’nin güvenini kazanmış olduğunu'' ifade etti.

Partinin yeni liderinin birkaç aday arasından belirlenmesinin parti içi demokrasi açısından önemli olduğunu vurgulayan Öttinger, CDU'nun AB içindeki pozisyonunu güçlendirmekten yana olan bir adayı tercih edeceğini söyledi.

Merkel'in ortağı da kan kaybediyor

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) kendilerinde lider değişimi ihtiyacı olmadığını açıkladı.

Hükümetin diğer ortağı SPD partisinin Genel Başkanı Andrea Nahles
Hükümetin diğer ortağı SPD partisinin Genel Başkanı Andrea Nahles

SPD Genel Başkanı Andrea Nahles partisinin Hessen eyalet parlamentosu seçimlerinde aldığı kötü sonucun federal düzeyde kişilerle ilgili değişiklik yapılmasına gerek oluşturmadığını söyledi.

Nahles, Başbakan Merkel'in partisinin genel başkanlığına yeniden adaylığını koymak istemediğine dair haberleri değerlendirirken, "SPD'de yenilenmenin tartışılmadığını" söyledi.

Ne olmuştu?

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) aralık ayında yapılacak kongresinde parti liderliği için aday olmayacağı duyuruldu.

1945 yılında kurulan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi, 2008 yılında beri Almanya'nın, üye bakımından en büyük partisidir.
1945 yılında kurulan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi, 2008 yılında beri Almanya'nın, üye bakımından en büyük partisidir.

Reuters parti kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 2000 yılından bu yana liderlik koltuğunda oturan Merkel'in bırakma kararı aldığını belirtti.

Merkel'in kararında Hesse seçimlerinde aldığı kötü sonuçların da etkili olduğu ifade ediliyor.

CDU dün Hesse eyaletinde yapılan seçimlerde yaklaşık 10 puan kaybetmişti.

Eski Muhafazakar Parlamenter grup lideri Friedrich Merz'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin yeni lider adayı olabileceği söyleniyor.

  • Almanya Hükümet Sözcüsü, Angela Merkel'in 2021 yılına kadar şansölyelik görevine devam edeceğini açıkladı.

Merkel açıklamasında hayal kırıklığı yaşadığını söyledi

Merkel oy kayıplarının sorumluluğunun kendisinde olduğunu belirterek aday olmayacağını açıklamıştı.
Merkel oy kayıplarının sorumluluğunun kendisinde olduğunu belirterek aday olmayacağını açıklamıştı.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, partisinin Hesse'deki seçimlerde aldığı sonucun hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

Merkel, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin federal seviyede bir seçim olmaması durumunda daha iyi sonuçlar alabileceğini, Bavyera ve Hesse'de düzenlenen seçimler ve hükümet anlaşmazlıkları sonrasında işleri benzer şekilde yürütemeyeceklerini, geçtiğimiz yıl düzenlenen federal seçimlerden bu yana yaşanan tüm olayların sorumluluğunu üstlendiğini ve hükümetin itibar kaybettiğini söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / WWW.DW.COM