Çekoslovak istihbaratının Trump'ı fişlediği ortaya çıktı

Çekoslovakya asıllı eski manken Ivana Zelnickova ve Donald Trump'ın evlenmesinden sonra Çekoslovakya gizli polis servisinin Trump hakkında bir dosya hazırladığı açıklandı.
Çekoslovakya asıllı eski manken Ivana Zelnickova ve Donald Trump'ın evlenmesinden sonra Çekoslovakya gizli polis servisinin Trump hakkında bir dosya hazırladığı açıklandı.

Donald Trump'ın, 1990 yılına kadar devam eden Çekoslovakya komünist yönetimi tarafından yakın takibe alındığı ve hakkında dosya tutulduğu açıklandı. Trump ve eski eşi Ivana konu hakkında sessizliğini korurken, eski StB yetkilisi Vlastimil Danek konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çekya'da yayımlanan Respekt dergisi ve İngiliz The Guardian gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın 1977'de Çekoslovakya asıllı model Ivana Zelnickova ile evlenmesinden itibaren Çekoslavak gizli servisleri tarafından takip edildiği ve hakkında dosya tutulduğunu açıkladı.

Damadı hakkında rapor veriyordu

StB'nin ajanlarına ve belgelerine dayandırılan haberlere göre Ivana eşiyle beraber doğup büyüdüğü Gottwaldov'u her ziyaret ettiğinde, babası Milos Zelnicek damadı Donald Trump hakkında gizli polise rapor veriyordu. StB, 1990'da komünist yönetimin yıkılmasına dek Trump hakkında dosya tutmaya devam etti.

Ivana Zelnickova ve Donald Trump
Ivana Zelnickova ve Donald Trump

'Derinleştirme' isteği

  • StB'nin Trump'a olan ilgi ve merakı özellikle 1988 ABD başkanlık seçimlerinden sonra artı. Dış istihbarattan sorumlu birinci direktörlükten ABD'li emlak kralını gözetleme faaliyetlerinin 'derinleştirilmesi' istenildi.

"Başkan olmak istediğini biliyorduk"

Respekt'e konuşan eski StB yetkilisi Vlastimil Danek, "Donald Trump elbette Çekoslavak istihbaratı için çok ilginç bir kişilikti. İş adamıydı, Amerikan siyaseti dahil önemli yerlerdeki çok sayıda kişiyle teması vardı. Etkili olduğunu bildiğimizden ona odaklanmıştık. Gelecekte başkan olmak istediğine dair bilgi sahibiydik" dedi.

  • Trump, 1980'lerin sonunda ABD Başkanı olma arzusunu dışa vurmaya başlamıştı, bu amaççla ABD'nin önde gelen gazetelerinde siyasi reklam niteliğinde makaleler yayımlatıyor, Oprah Winfrey'inki dahil talk şovlara çıkıyor, buralarda ticaret ve dış politikayla ilgili şimdikinden bir farkı olmayan görüşlerini açıklıyordu.

Ivana Zelnickova ve Donald Trump 1992 yılında boşandı.
Ivana Zelnickova ve Donald Trump 1992 yılında boşandı.

KGB sorusuna yanıt vermedi

Dış istihbarattan sorumlu birinci direktörlüğün Trump'a olan ilgisini teyit eden Danek, StB'nin geleceğin ABD Başkanı ile ilgili elindeki bilgileri Sovyet istihbarat servisi KGB ile paylaşıp paylaşmadığının sorulması üzerine doğrulamak ya da yalanlamaktan kaçındı. "Size daha fazla ayrıntı anlatmak istemiyorum. Bu unutmak istediğim bir mazi. Sorun çıksın istemiyorum" dedi.

Ivana, Bush'un zaferini öngörmüştü

23 Ocak 1989 tarihli gizli bir belgede StB'nin yerel müdür yardımcısı teğmen Peter Sury, Ivana'nın Ekim 1988'de ailesine yaptığı ziyarette George H.W. Bush'un seçim zaferinden çok emin konuştuğu ve sonuçta haklı çıktığını aktarırken, öngörüsünün ABD'deki iktidar nizamının en üst kadamelerinden kaynaklandığı yorumunu yapmış.

Ivana 'heryerde'

Ivana'nın etkili kocası sayesinde Amerikan siyasetinin en üst düzey çevrelerine girdiği gözleminde bulunan Çekoslavak ajan, ABD'nin politikası, ekonomisi, dış politikası ve hatta istihbarat servisleriyle ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için Ivana'nın babasıyla teması kesmemek gerektiğini tavsiye etmiş.

  • Donald ile Ivana Trump 1992'de boşandı, ama dostça ilişki içinde kaldı. Respekt ile The Guardian'ın haberleriyle ilgili her ikisinden de yorum gelmedi.

Kasım 2016 başkanlık seçiminden zaferle çıkan Donald Trump, ABD'de sürekli olarak Rusya ile gizli ilişki ve anlaşma içinde olmakla suçlanıyor, ama henüz bu konuda hiçbir somut kanıt elde edilmiş değil.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >