Jurnal.ist​Cemre ne zaman düşecek? Cemre ilk nereye düşer? (2020 Cemre Düşme Tarihleri)

Cemre ne zaman düşecek?

Bu hafta güneşin kendisini göstermesiyle vatandaş Cemre ne zaman düşecek? diye sorgulamaya başladı. Cemre düşmesi baharın müjdeleyicisi olarak biliniyor. '2020'de ilk cemre ne zaman düşecek?' 'Cemre ilk nereye düşer?' gibi merak ettiklerinizi derledik. İşte 2020 Cemre düşme tarihleri...

HABER MASASI GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Cemre ne zaman düşecek?
Cemre düşmesi
Bu hafta güneşin kendisini göstermesiyle vatandaş Cemre ne zaman düşecek? diye sorgulamaya başladı. Cemre düşmesi baharın müjdeleyicisi olarak biliniyor. '2020'de ilk cemre ne zaman düşecek?' 'Cemre ilk nereye düşer?' gibi merak ettiklerinizi derledik. İşte 2020 Cemre düşme tarihleri...
BEĞEN

Güneşin içimizi ısıtmaya başlamasıyla cemre düşmesi akıllara geldi. 'Cemre ne zaman düşecek?' diye araştırmaya başladılar. Cemre ilk olarak havaya sonra suya son olarakta toprağa düşmesiyle yavaş yavaş havalar ısınıyor. '2020'de ilk cemre ne zaman düşecek?' 'Cemre ilk nereye düşer?' konuları merak ediliyor.

Cemre nedir?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilir.

Cemre ilk nereye düşer?

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son Çarşamba gününde yapılan "boz ayın dört çarşambası", uygulamasını ifade eden "Cemle" sözcüğü de "Cemre" ile aynı kelimedir. Buradaki "Cemle" de köken olarak "İmir, İmere, Emire" sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili'ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.

Cemre düşmesi nedir?

"Cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Cemre ne zaman düşecek?

İşte cemre düşme tarihleri;

Birinci Cemre: Havaya düşer (19 – 20 Şubat)

İkinci Cemre: Suya düşer (26 – 27 Şubat)

Üçüncü Cemre: Toprağa düşer (5-6 Mart)

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
Fransız doktorlardan koronavirüs aşısıyla ilgili akılalmaz teklif VİDEO / 00:57

Fransız doktorlardan koronavirüs aşısıyla ilgili akılalmaz teklif

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Cuma 13:14, 03.04.2020
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.