Çenesinde çıkan sivilceyi önemsemedi, hayatı karardı

Çenesinde çıkan sivilceye kanser teşhisi konan Emine Kuru
Çenesinde çıkan sivilceye kanser teşhisi konan Emine Kuru

3 ay içinde çıkan ve her gün biraz daha büyüyen sivilce, Romatizma ve Sistemik Lupus Eritamatozus hastası 43 yaşındaki Emine Kuru'nun hayatına mal oldu. Kanser teşhisi konulan 4 çocuk annesi kadının hayatı karardı.

Antalya'nın Kepez ilçesinde yaşayan 43 yaşındaki Romatizma ve Sistemik Lupus Eritamatozus hastası Emine Kuru, yaklaşık 3 ay önce bir tür cilt kanserine yakalandı. Çenesinde çıkan ilk kanser belirtisini sivilce zannederek önemsemeyen Emine Kuru, bir gün dışarıya çıktığında yolda baygınlık geçirerek hastaneye kaldırıldı.

3 ay önce ortaya çıkan ve her gün biraz daha büyüyen sivilce 4 çocuk annesi kadının hayatını kararttı. Aylar sonra hastaneye giden ve gelen haberle şok yaşayan kadın, önemsemediği sivilcenin aslında cilt kanserinin belirtisi olduğunu öğrendi.

"Yaşadığım durum çok zor"

Çenesinden parça alınarak kalçasından çenesine doku nakledilen 43 yaşındaki kadın, yüzündeki değişiklik sonrası ailesi ve komşuları tarafından dışlanmaya başlandı. "İnsanların beni dışlamasını istemiyorum. Yaşadığım durum çok zor" açıklamasında bulunan kadın, kimsenin onunla görüşmek istemediğini söyledi.

Hastanede çenesindeki parça numune olarak alındıktan sonra kendisine cilt kanseri tanısı konulan Kuru, zamanla kişisel ihtiyaçlarını görememeye başladı. Son olarak, yayılan kanser kitlesinin alınmasıyla birlikte yüzünde büyük bir oyuk oluşan Kuru'ya, kalçasından alınan bir doku parçası çene bölgesine nakledildi.

Tek isteği dışlanmamak!

Aylık 650 lira engelli maaşı aldığını belirten Kuru, eşinin hastalığı sonrası işsiz kalmasıyla da ikinci bir şok yaşadı. Eski günlerinin hayalini kuran talihsiz kadının tek istediği, 10 aylık süre boyunca gerekli masrafların karşılanması ve en önemlisi de çevresi tarafından dışlanmamak...

Yüzündeki değişikliklerle bir anda hayatının değiştiğini anlatan Kuru, ailesi ve çevresi tarafından dahi dışlandığını ifade ederek, "Çıban gibi bir şey çıktı büyüdü büyüdü ondan sonra koku yapmaya başladı. Ben bu şekilde sinir, stres ve üzüntü yapınca çıkan yara koku yapmaya başladı. Ailem evden uzaklaştırdı. Kimse evine almak istemedi. Ablalarım, akrabalarım 'kokuyorsun, gelme evime tiksiniyorum senden' deyip kapıları kapattılar. İnsanlar beni dışlamasın. Dışlanmak çok zor. Evlatlarımı da çok özlüyorum. Biri 21 yaşında, biri 20, oğlum da 19 yaşında. Çok özledim. 6 aydır görmüyorum. 2 tane torunum var ikisinin de yüzünü göremedim" açıklamasında bulundu.

"Eşimi üzdüğüm için geceleri çok ağlıyorum"

Eski halini çok özlediğini ifade eden Emine Kuru, gece uykularının çok kısa sürdüğünü ve ayağa kalktığında yere düştüğünü söyledi. İş yapamadığı için eşine karşı mahcup olduğunu belirten Kuru, "'Bana şunu getirir misin? Onu alır mısın?' gibi isteklerde bulunduğumda utanıyorum. Çok ağlıyorum. Eşimi üzdüğüm için geceleri çok ağlıyorum. Tomografiden sonra ışın tedavisine devam edilip edilmeyeceği karar verilecek. Eğer edecekse ameliyat olacağım. Ameliyat gününü söyleyecekler, dudak yukarı kalkacak dediler. Doktorum, beni kurtaracağını söylüyor. Bana 'Bu rahatsızlığı 10 ay boyunca çekersin' dedi. Yüzde 5 ölüm riski var. Hiçbir şey yapamıyorum şu anda. Eşimin yardımıyla yıkanıyorum ama ayağımdan dolayı çok da fazla yapamıyorum. Çok zor durumdayım, duş almak daha zor. Eşimden Allah razı olsun. O olmasa halim harap" dedi.