CERN araştırmalarına 'Rus teknolojisi' desteği

CERN deneylerinde Rusya’nın etkisiyle gelişimin hızlanması bekleniyor.
CERN deneylerinde Rusya’nın etkisiyle gelişimin hızlanması bekleniyor.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom'un nükleer yakıt şirketi TVEL, CERN'de kurulacak ‘Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı’ adlı makine için süperiletken tel geliştirdi.

Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ni inşa edecek Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom'un nükleer yakıt şirketi TVEL, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi'nde (CERN) kurulacak 'Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı' (FCC) adlı makine için süperiletken tel geliştirdi.

Rosatom'dan yapılan açıklamaya göre, TVEL bünyesindeki Chepetsk Mekanik Fabrikası'nda (CMP) bilim insanlarının temel parçacık fiziğiyle ilgili araştırmalarını sürdürmelerini sağlayacak FCC için süper iletken tellerin üretimine başlandı.

CERN, dünyanın en büyük bilim merkezlerinden biri olarak değerlendiriliyor.
CERN, dünyanın en büyük bilim merkezlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

'Çevre uzunluğu 100 km'ye ulaşabilir'

Eylül ayında TVEL ve CERN arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda üretime geçildi. Fabrikada yıl sonuna kadar dört süper iletken tel versiyonu üretilecek. Çevre uzunluğunun 100 kilometreye ulaşması öngörülen FCC gibi bir makinenin oluşturulması için yüksek miktarda süper iletken tel gerekiyor.

100 ton süper iletken tel üretilebilecek

Açıklamada görüşlerine yer verilen CMP Proje Yöneticisi Andrey Yeseneev, 'Bugün eşi görülmemiş ideal bir niyobyum-kalay teli oluşturma üzerine çalışıyoruz. Bu tür nicel özelliklere dünyada henüz hiç kimse ulaşmadı. Bu, CMP için son derece ciddi bir görev. Çalışmaların yeterlilik aşamasının başarılı şekilde yürütülmesi, yılda yaklaşık 100 ton süper iletken tel üretmemizi sağlayacak.' ifadelerini kullandı.

Süper iletken malzemeler, temel bilim projelerinin yanı sıra modern tıbbi ekipmanların geliştirilmesinde kullanılıyor.

İlginizi çekebilirNASA'nın yeni hedefi: 'Mars kaşifini indirmek'