CERN'deki çalışmalar 'T3' ile Giresun'dan takip edilecek

CERN
CERN

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile yapılan iş birliği çerçevesinde bu yıl "T3" adı verilen istasyonun kurulacağını belirtti.

Üniversitede görevli 3 öğretim üyesinin, CERN'de uygulanan Geleceğin Çembersel Çarpıştırıcısı "Future Circular Collider (FCC)" projesinde görevlendirildiğini belirten Cevdet Coşkun, "CERN'de, 'FCC' adı verilen yeni bir çarpıştırıcı yapımı projesi yürütülüyor.

Proje ile 100 kilometre uzunluğunda dairesel bir çarpıştırıcı hedefleniyor. Çarpıştırıcı hızı da 14 TEV'den yaklaşık 100 TEV'e çıkarılması planlanmakta. Bizim üniversitemizden 3 araştırmacı hocamız bu projede yer alıyorlar. Üniversitemiz dünyanın en büyük organizasyonlarından birinde paydaş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

CERN merkezi binasının içinden bir fotoğraf.
CERN merkezi binasının içinden bir fotoğraf.

"Çalışmalar eş zamanlı takip edilecek"

Projenin yakından takip edilebilmesi için bu yıl içerisinde "T3" adını verdikleri istasyon kuracaklarını belirten Coşkun, şöyle devam etti: "CERN'de yapılacak olan çalışmaların üniversitemiz tarafından yakinen takip edilmesini sağlayacak bir altyapı kuracağız. Orada hızlandırıcılar ile çarpıştırılan parçacıkların ürettikleri datalar, veriler online ve eş zamanlı olarak üniversitemizde görülebilecek, çalışabilecek. Dolayısıyla merkeze gitmeden bir çok konuda üniversitemizde, oradaki deneyler takip edilecek. Bunun için arkadaşlarımız güdümlü proje öneriyor. Proje kapsamında istasyonu bu yıl içerisinde kuracağız. CERN ile istasyon aracılığıyla bağlantı kurarak, oradaki araştırmaları üniversitemizde takip edeceğiz." 

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >