Cher'in, ünlü müzik grubu ABBA'nın şarkılarını yeniden yorumladığı albümü yayınlandı

Dancing Queen albüm kapağı.
Dancing Queen albüm kapağı.

70'li yıllara damgasını vuran İsveçli müzik grubu 'ABBA'nın şarkılarını tekrar yorumlayan efsane şarkıcı Cher, 'Dancing Queen' isimli albümü yayınladı.

Cher, bir dönemin unutulmaz müzik gruplarından olan İsveçli ünlü müzik grubu ABBA'nın şarkılarını yeniden seslendirdi. ABBA grubunun şarkılarını bir albümde toplayan sanatçı 'Dancing Queen' ismiyle geçtiğimiz günlerde bir de albüm yayınladı.

Cher'in ABBA grubunun şarkılarını yeniden seslendirdiği albümü 'Dancing Queen'
Cher'in ABBA grubunun şarkılarını yeniden seslendirdiği albümü 'Dancing Queen'

ABBA grubunun hikayesi

Abba, 1972-1982 yılları arasında popülerlik kazanmış İsveçli bir pop müzik grubudur. Agnetha Faltskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson, Anni-Frida Lyngstad grubun üyeleridir. Grup 1974 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'ndan hemen önce isimlerinin baş harflerinden oluşan 'ABBA' ismiyle yarışmaya katıldılar. Eurovision'a katıldıkları ''Waterloo' adlı parçaları ile 1974 yılının Eurovision birincisi oldular. Ayrıca şarkı, 50 yılın en iyi Eurovision şarkısı seçildi. Başarılı grubun dünya çapında tanınması çok zaman almadı

Agnetha, Björn, Benny, Anni
Agnetha, Björn, Benny, Anni

400 milyon albüm rekoru

Eurovizyon Şarkı Yarışması'nda 1974 yılında birinciliği alan ABBA, dünya çapında 400 milyon albüm satmıştı.

Grubun hit şarkılarını içeren ve Ulvaeus ile Andersson'un bestelediği ''Mamma Mia!'' müzikali 50 milyon kişi tarafından izlenmişti.

ABBA grubunun şarkılarını yeniden seslendiren ABD'nin divası 'Cher'
ABBA grubunun şarkılarını yeniden seslendiren ABD'nin divası 'Cher'

Cher Kimdir

Ermeni asıllı ABD'li pop şarkıcısı, oyuncu ve yapımcı Cherilyn Sarkisian 20 Mayıs 1946 tarihinde Kaliforniya'da doğdu. 16 yaşındayken yapımcı Phil Spector ile tanışan Cher, Hollywood'da çeşitli kayıtlarda vokalistlik yaptı. 1960'lı yılların başında ilk single'ını “Ringo, I Love You” adıyla yayınladıktan sonra, 1964 yılında Sonny Bono'nun yapımcılığında art arda "single"lar çıkardı. 1964 yılında Bono ile yaptıkları “Look at Us” albümüyle Amerikan listelerinde ikinci sıraya yükselmeyi başaran sanatçı, televizyon programlarında da yer alarak ününü artırdı. Aynı yıl, adını "Cher" olarak değiştirdi. 1970 yılında CBS televizyonunda "Sonny and Cher Live" adlı programa ünlü isimleri konuk ederek zirveye çıktı. 1979 yılında “Take My Home” adlı albümünü çıkardı ve bu albümle disco türüne geçti. Üç yıl sonra da pop-rock tarzında yoğunlaşan sanatçı 1982 yılında ilk sinema filminde rol aldı. 1985 yılında sinemada ödül almasının ardından 1998 yılında evlenip ayrıldığı eski eşi ve partneri Sonny Bono'yu yitirdi ve onun anısına bir albüm yaptı: “Sonny and Me”. Ayrıca Cher sinema ve müzik kariyeri boyunca birçok ödül kazandı.