Çikolata kahve değil, çıta yüksek: Dünyanın en ilginç 9 festivali

Değişen yaşam koşulları ve tüketim çılgınlığının artması, toplumda çok sayıda alışkanlığı değiştirdi.
Değişen yaşam koşulları ve tüketim çılgınlığının artması, toplumda çok sayıda alışkanlığı değiştirdi.

İlerleyen teknoloji ve değişen zaman, beraberinde çok sayıda alışkanlık getirmiş durumda. Toplumun tüketim çılgınlığına neredeyse her gün bir yenisi ekleniyor. Son yılların favorisi ise, 'Festivaller.'

Türkiye debu döngüye girmiş durumda; ülkenin birçok bölgesinde neredeyse her gün yeni bir festival düzenleniyor. Yiyecek, kıyafet, kültür, moda, sinema ve aklınıza gelebilecek her türlü konuda düzenlenen festivallere katılım da oldukça fazla. Türkiye'de olduğu gibi, dünyada da çok sayıda ülkede geleneksel festivaller düzenleniyor.


İşte dünyanın dört bir yanından festival manzaraları!

Albuquerque Uluslararası Balon Şenliği, ABD

                  
                  
                  
                  
                  
                  Binlerce balonun Amerikan Milli Marşı eşliğinde havalandığı şenlikte, binlerce balon görebilirsiniz. Birbirinden farklı balonlarla süslü gökyüzü festivalinde, dünyanın en ilginç şölenine şahit olabilirsiniz.
Albuquerque Uluslararası Balon Şenliği, ABD Binlerce balonun Amerikan Milli Marşı eşliğinde havalandığı şenlikte, binlerce balon görebilirsiniz. Birbirinden farklı balonlarla süslü gökyüzü festivalinde, dünyanın en ilginç şölenine şahit olabilirsiniz.
Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya

                  
                  
                  
                  
                  
                  Dünyanın en popüler halk festivali olan Rio Karnavalı, davulcular ve şarkıcılar tarafından oluşan bir sokak gösterimidir. Coşku ve eğlence dolu festivalde, aynı zamanda çok sayıda sokak dansçısı da bulunur.
Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya Dünyanın en popüler halk festivali olan Rio Karnavalı, davulcular ve şarkıcılar tarafından oluşan bir sokak gösterimidir. Coşku ve eğlence dolu festivalde, aynı zamanda çok sayıda sokak dansçısı da bulunur.
Las Fallas, İspanya

                  
                  
                  
                  
                  
                  Artık, seyahat listenize İspanya'yı eklemeniz için bir neden daha var. Bebekler ve kuklalardan oluşan festivalde, İspanya güneşinin altında bir lezzetli yemekler servis ediliyor.
Las Fallas, İspanya Artık, seyahat listenize İspanya'yı eklemeniz için bir neden daha var. Bebekler ve kuklalardan oluşan festivalde, İspanya güneşinin altında bir lezzetli yemekler servis ediliyor.
Fil Festivali, Jaypur

                  
                  
                  
                  
                  
                  Yine bir Hindistan festivaline şahit ediyoruz. Hindistan toplumu için her zaman ayrı bir yeri olan filler, festival dolayısıyla süslenip rengarenk boyalarla boyanıyor.
Fil Festivali, Jaypur Yine bir Hindistan festivaline şahit ediyoruz. Hindistan toplumu için her zaman ayrı bir yeri olan filler, festival dolayısıyla süslenip rengarenk boyalarla boyanıyor.
Holi Festivali, Hindistan

                  
                  
                  
                  
                  
                  Dünyanın şüphesiz en renkli festivali, oldukça ilginç sahnelere ev sahipliği yapıyor. Renkler, aynı zamanda Hindistan'ın kültürünü yansıtıyor. Esasen dini bir kutlama olan Holi'nin ilk günüde ateş yakılarak dini ritüeller düzenlenirken ikinci günü toz boyalar ve renkli sular ile eğlence başlıyor.
Holi Festivali, Hindistan Dünyanın şüphesiz en renkli festivali, oldukça ilginç sahnelere ev sahipliği yapıyor. Renkler, aynı zamanda Hindistan'ın kültürünü yansıtıyor. Esasen dini bir kutlama olan Holi'nin ilk günüde ateş yakılarak dini ritüeller düzenlenirken ikinci günü toz boyalar ve renkli sular ile eğlence başlıyor.
Pushkar Deve Festivali, Hindistan

                  
                  
                  
                  
                  
                  Hindistan Rajastan Çölü'nde binlerce deveyle karşılaşma ihtimaline hazırlıklı olun. Hindistan'ın en büyük kabile toplantısının yapıldığı festivalde, deve alım satımı da yapılıyor.
Pushkar Deve Festivali, Hindistan Hindistan Rajastan Çölü'nde binlerce deveyle karşılaşma ihtimaline hazırlıklı olun. Hindistan'ın en büyük kabile toplantısının yapıldığı festivalde, deve alım satımı da yapılıyor.
Ölülerin Festivali, Meksika

                  
                  
                  
                  
                  
                  Meksika kültüründe ölülere saygı için düzenlenen dünyanın en popüler festivallerinden.
Ölülerin Festivali, Meksika Meksika kültüründe ölülere saygı için düzenlenen dünyanın en popüler festivallerinden.
Harbin Buz Festivali, Çin

                  
                  
                  
                  
                  
                  Heilongjiang Bölgesi'nin başkenti olan Harbin, Çin'in Kuzey-Doğusunda yer alıyor. Rengarenk festivalde, buzdan heykeller, buz feneri şovu, kayak, buzda sailing, buz hokeyi, buz futbolu ve dahası çok sayıda aktivite yapma imkanınız var.
Harbin Buz Festivali, Çin Heilongjiang Bölgesi'nin başkenti olan Harbin, Çin'in Kuzey-Doğusunda yer alıyor. Rengarenk festivalde, buzdan heykeller, buz feneri şovu, kayak, buzda sailing, buz hokeyi, buz futbolu ve dahası çok sayıda aktivite yapma imkanınız var.
Loykrathong Festivali, Tayland

                  
                  
                  
                  
                  
                  Şimdiden orada olmak için can attığınızı tahmin edebiliyoruz. Tayland'da çiçekler ve gökyüzüne bırakılan fenerler eşliğinde kutlanan festival, Tayland'ın büyülü dünyasını tam anlamıyla yansıtıyor.
Loykrathong Festivali, Tayland Şimdiden orada olmak için can attığınızı tahmin edebiliyoruz. Tayland'da çiçekler ve gökyüzüne bırakılan fenerler eşliğinde kutlanan festival, Tayland'ın büyülü dünyasını tam anlamıyla yansıtıyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >