Çilekten çıkan iğnenin maksadı 'şakaymış'

Avustralya'da çileklerin içine iğne koyan çocuk suçunu itiraf etti.
Avustralya'da çileklerin içine iğne koyan çocuk suçunu itiraf etti.

Geçtiğimiz hafta Avustralya'da bir kişinin süper marketten aldığı çileği yedikten sonra karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılmasının ardından başlayan 'iğneli çilek' tartışmaları şehirde yaşayan bir erkek çocuğun "şaka yapmak" için çileklere iğne koyduğunu itiraf etmesi sonucu çözüme kavuştu.

Avustralya’nın Sydney kentinde yaşayan bir erkek çocuk, "şaka yapmak" için çileklere iğne koyduğunu itiraf etti.

"Şaka olsun" diye yapmış

Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti Emniyet Müdür Yardımcısı Stuart Smith, düzenlediği basın toplantısında, birkaç gün önce Sydney’de çileklere "şaka olsun" diye iğne koyduğunu itiraf eden bir çocuğun tespit edildiğini belirtti.

Çocuk, "şaka olsun" diye iğne koyduğunu itiraf etti.
Çocuk, "şaka olsun" diye iğne koyduğunu itiraf etti.

"Gençli uyarma sisteminde değerlendirilecek"

Smith, "Niyeti ne olursa olsun bu davranış çok ciddi sonuçlar doğurabilirdi. Erkek çocuğun, çileklere iğne koymak da dahil bir dizi şakaya başvurduğunu belirledik. Bu kişinin davranışları, gençlik uyarma sistemi çerçevesinde değerlendirilecek.” diye konuştu.

100 bin Avustralya doları ödül

  • Eyalet yasaları uyarınca gıdaları bilerek zararlı hale getirenlerin 10 yıla kadar hapis cezası alabileceğine işaret eden Smith, bu tür davranışlarda bulunanlar hakkında bilgi vereceklere 100 bin Avustralya doları (yaklaşık 464 bin lira) para ödülü vereceklerini bildirdi.

Çilekler toplatılmıştı

İğneli çilek krizi, geçen hafta Queensland eyaletinde bir kişinin süper marketten aldığı çileği yedikten sonra karın ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılmasının ardından başlamıştı. Çileklerin içine dikiş iğnesi yerleştirildiği ortaya çıkmıştı. İçine iğne yerleştirilmiş çilekler, Victoria, Batı Avustralya, Yeni Güney Galler, Tazmanya ve Batı Avustralya eyaletlerinde de bulunmuştu. Bunun üzerine ülke genelinde ve Yeni Zelanda’da çilekler marketlerden toplatılmıştı.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Avustralya genelinde şu ana kadar 100 kişi içinde iğne bulunan çileğe rastladığını rapor etti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >