Çin Hükümeti, Devlet Başkanı Şi'ye benzetilen Winnie the Pooh'u yasaklattı

Winnie the Pooh
Winnie the Pooh

Çin Devlet Başkanı Şi ile Winnie the Pooh arasındaki fiziksel benzerlikle ilgili yapılan yorumlar, ünlü çizgi filmi ülkede yasaklattı.

Ünlü çizgi film karakteri Winnie the Pooh’un hikayesinin yeni bir uyarlaması olan Christopher Robin isimli film için Çin’de gösterime girmemesi kararı verildi. Karara sebep olan şey ise, Çin Devlet Başkanı Şi’nin, filmin ana karakteri Winnie the Pooh’a benzetilmesi.

Çinlilerin, Şi Cinping hükümetini eleştirmek için kullandıkları figürlerden biri olan Winnie the Pooh, daha önce Çin sosyal medyasında sansürlenmişti.

Çin hükümetinin Winnie ile 'savaşı' 2013 yılında, Şi'nin Washington ziyareti sırasında ABD Başkanı Barack Obama ile çekilen bir fotoğrafıyla başlamıştı. İki liderin fotoğrafı sosyal medyada Winnie ve Tigger'ın içinde bulunduğu bir kareye benzetilmişti.

Winnie the Pooh
Winnie the Pooh

Çin hükümeti o günlerde konuyla ilgili olarak, Winnie the Pooh benzetmelerinin 'başkanlık ofisi ve Şi'nin kişisel itibarının baltalanmasına yönelik ciddi çabalar' içerdiği yönünde bir açıklama yapmıştı.

Winnie The Pooh filminin yasaklanmasına sebep olarak bu benzetmeler gösterilse de, ülkenin yabancı filmlerinin gösterimine yönelik verdiği izin kotasının da bu engele sebep olabileceği konuşuluyor.

Winnie the Pooh
Winnie the Pooh
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / THE GUARDİAN