Çin İstanbul Başkonsolosluk Sözcüsü koronavirüs aşısı için tarih verdi

Koronavirüsün renklendirilmiş görüntüsü
Koronavirüsün renklendirilmiş görüntüsü

Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü koronavirüs aşısı için nisan ayını işaret etti, "Virüsün biyolojik bir silah olduğuna hiçbir şekilde inanmıyoruz." dedi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede Türkiye'de dahil olmak üzere birçok ülkeye yayılan koronavirüs salgınıyla ilgili sürpriz bir açıklama geldi.

Sözcü'nün haberine göre Çin Halk Cumhuriyeti İstanbulBaşkonsolosluğu Sözcüsü Yang Yun, insanlar üzerinde büyük paniğe neden olan koronavirüsün aşısının bulunduğunu belirterek "Şu an en ileriye gitmiş aşı hayvanlar üzerinde test edilmeye başlandı. Diğer aşılar da onu takip ederek ilerletiliyor. Nisan ayında klinik testlere geçilebilir insanlar üzerinde. En umutlu takvim şu an için nisan." dedi.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü Yang Yun
Çin İstanbul Başkonsolosluğu Sözcüsü Yang Yun

'Virüsün kaynağını tespit edemedik'

Virüsün kaynağını tespit edip etmedikleri sorusuna da yanıt veren Yun, "Şu anda virüsün kaynağını tespit edemedik. Bizim bilim insanları ve dünyadaki bilim insanları birlikte çalışıyorlar. Biz bu virüsün doğadan geldiğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Koronavirüs biyolojik silah mı?

Virüsün gelişmiş ülkelere yönelik bir biyolojik silah olduğu iddialarını da yanıtlayan Yun, şöyle konuştu: "Dediğim gibi bu virüs doğadan geliyor, yapay bir durum olduğunu hiç düşünmüyoruz. Bu virüsün sadece Çin'de değil tüm dünyada görülmesi de onun yapay olmadığının ispatı. Dünyadaki diğer ülkeler de virüsle mücadele ediyor onlar da etkilendi. Bir silah ya da savaş olduğuna inanmıyoruz."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >