Çin, koronavirüse karşı etkili olan ilacın adını duyurdu: Favipiravir

Arşiv
Arşiv

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili Çin'den önemli bir açıklama geldi. Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang Xinmin, 'Favipiravir' isimli ilacın yeni tip koronavirüsün iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiğini açıkladı.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede birçok ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle şu ana kadar yaklaşık 8 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyada büyük panik yaratan ölümcül virüsle ilgili Çin'de önemli bir gelişme daha yaşandı. "Favipiravir" isimli ilacın yeni tip koronavirüsün iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği kanıtlandı.

"İyileşme sürecini hızlandırıyor"

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi başkanı Zhang Xinmin, yaptığı açıklamada, Shenzhen'de 80 hastayı kapsayan bir klinik araştırma yapıldığını belirterek, 'Favipiravir' isimli ilacın hafif ve düzenli vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirdiğini açıkladı. Xinmin, ilacın önemli bir yan etkisinin gözlemlenmediğini açıkladı.

Çin Ankara Büyükelçiliği de duyuruyu paylaştı

Öte yandan, Çin Ankara Büyükelçiliği de bu önemli gelişmeyi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda duyurdu. Büyükelçiliğin paylaşımında, "'Favipiravir isimli ilacın KOVID-19'un iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği kanıtlandı! 2014'ten beri Japon eczanelerinde bulunan ilacın etkinliğini Çin Ulusal Biyoteknoloji Merkezi başkanı Zhang Xinmin Salı günü yaptığı toplantıda anlattı" ifadeleri kullanıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >