Çin, ülkedeki tek yabancı arama motoru Bing'e erişimi durdurdu

Arşiv
Arşiv

Daha önce Skype, Apple’ı kaldıran Çin bu kez de, ülkedeki tek yabancı arama motoru olan Microsoft Bing'e erişimi engelledi.

Çinli kullanıcılar Microsoft’un arama motoru olan Bing’e, Çarşamba günü öğleden sonra ulaşamamaya başladılar.

Sosyal medyadan endişelerini dile getiren bazı kullanıcılar “Bing, sansür uygulanması gereken yabancı menşeili en son site olması gerekir” söylemlerinde bulundu.

Çin’in uyguladığı sansürü (Great Firewall) aşmak isteyen bazı kullanıcılar ise VPN kullanarak, Bing’in uluslararası versiyonuna erişim sağlayabildi.
Çin’in uyguladığı sansürü (Great Firewall) aşmak isteyen bazı kullanıcılar ise VPN kullanarak, Bing’in uluslararası versiyonuna erişim sağlayabildi.

Şirketten yapılan açıklamada, "Bing'e şu anda ulaşılamadığını teyit ettik. Bundan sonraki adımlara bakıyoruz" denildi. Bing, Çin hükümetinin kuralları gereği hassas konularda arama sonuçlarını sansürlüyordu.

Daha önce de Skype’a Apple’a erişim engeli gelmişti

Çin 2017'de de Amerikan teknoloji devine ait telefon ve mesajlaşma uygulaması Skype'ı Apple ve Android mağazalarından kaldırtmıştı. Bing'in Çin'deki sitesi cn.bing.com'dan yapılan aramalarda "sunucuya ulaşılamadı" hata mesajı çıkıyor.

  • İngiliz Financial Times gazetesi dün Çin'de devlete ait telekomünikasyon şirketi Unicorn'un arama motorunu engelleme talimatını teyit ettiğini yazmıştı. Çin'de düzenleyici kurum Siber Uzay İdaresi, Bing'e erişimin engellenmesiyle ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Microsoft, Azure ve Office 365 ürünlerini Çin'de veri hizmeti sağlayıcısı 21Vianet'le ortaklığı üzerinden pazarlıyor.

Ülkede Google'a 2010'dan beri erişim yok

Çin, Google'a erişimi 2010'da durdurmuştu. Google CEO'su Sundar Pichai, Aralık'taki açıklamasında arama motorunu yeniden hizmete sokmaya yönelik bir planları olmadığını söylemişti.

Çin lideri Şi Jinping, 2016'dan sonra sosyal medya üzerinden muhalif paylaşımları engellemek için devletin internet üzerindeki denetimini artırmaya yönelik adımlar atmıştı.