Çin'de 3 gün süren tatilde 112 milyon kişi seyahat etti

Arşiv
Arşiv

Çin'de önemli geleneksel bayramlardan biri olan "Çingmingcie" (Ölüler Bayramı) dolayısıyla 5-7 Nisan’daki 3 günlük resmi tatilde 112 milyon yurt içi seyahat gerçekleştirildi.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığının açıklamasına göre, ülkede üç gün süren "Ölüler Bayramı" resmi tatilinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 artışla 112 milyon yurt içi seyahat yapıldı.

Tatilde sağlanan turizm geliri, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 13,7 artışla 47,9 milyar yuana (yaklaşık 7,1 milyar ABD doları) ulaştı.

Geleneksel bayramlarında mezarları ziyaret ediyorlar

Geleneksel Çin Ay Takvimi'ne göre üçüncü ayın 14'ünde kutlanan Ölüler Bayramı'nda Çinliler, mezarlıklara akın ediyor. Yakınlarının ve dostlarının mezarlarını ziyaret eden Çinliler, mezar taşlarını temizleyip üzerindeki yazıları yeniden boyuyor, mezarlara çiçek bırakıyor ve atalarının ruhlarına saygılarını sunuyor.

Çinliler, inançlarına göre, ölüler öbür dünyada aç ve parasız kalmasın diye mezarlara yiyecek ve içecek bırakıyor, kağıt para ve tütsü yakıyor.

Ölüler Bayramı dolayısıyla ülkede her yıl milyonlarca kişi, memleketlerine giderek mezarlıkları ve tapınakları ziyaret ediyor.
Ölüler Bayramı dolayısıyla ülkede her yıl milyonlarca kişi, memleketlerine giderek mezarlıkları ve tapınakları ziyaret ediyor.

Törenlere katılamayanlar parayla başka birini tutuyor

Törenlere katılmaya vakit bulamayan veya bu tatil günlerini daha iyi değerlendirmek isteyen Çinlilerse değişik bir yola başvuruyor. Kendilerinin yerine dini ayinlere katılacak, mezarları ziyaret edecek birilerini parayla tutuyorlar.

Hatta birçok yerde, bu hizmeti verenlerin reklamlarına rastlamak mümkün. Örneğin, 60 euroya mezar temizliği, mum yakma, meyve ve çiçek bırakma işlemleri gerçekleştiriliyor.

Ağlama için ekstra ücret şehirlere göre değişiyor. Ücretler 10 dakikası 35 ila 80 euro arasında değişiyor.