Çin'de çalışanlara ceza olarak idrar içiren, hamamböceği yediren üç yöneticinin akıbeti belli oldu


Video Çin'in popüler sosyal medya platformu Weibo'da paylaşım rekoru kırdı.
Video Çin'in popüler sosyal medya platformu Weibo'da paylaşım rekoru kırdı.

Çin'de satış hedeflerine ulaşamayan personele idrar içirip hamamböceği yedirmekle suçlanan üç şirket yöneticisi hapis cezası aldı. Şiddete maruz kalan şirket çalışanlarının iki aydır maaşlarını alamadıkları, bu yüzden cezalandırılmalarına rağmen seslerini çıkaramadığı öğrenildi.

Çin'deki düşük performans gösteren işçilere verilen cezanın videosunun sosyal medyada yayılması izleyenleri şoke etti.

Ülkeyi karıştıran videoda şirket yöneticileri performansını beğenmediği çalışanlarını kemerle dövdüğü idrar içirdiği görünüyor.

İzleyenleri dehşete düşüren görüntüler Çin’de yaygın olarak kullanılan Weibo’da paylaşıldı. Şirket çalışanları görüntülerin internette yayınlanmasının ardından gözaltına alındı. Gözaltına alınan yöneticilerin 5 ila 10 gün arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı öğrenildi.

Tuvalet suyu ve sirke içme cezası

Guizhou kentindeki dekorasyon şirketinin personeline ayrıca tuvalet suyu ve sirke içirildiği ve saçlarının kazındığı belirtiliyor.

Şirket yöneticilerinin buna ek olarak personeli yazılı mesajlarla "Hamamböceği yemek zorunda kalacaksınız" diye tehdit ettiği öne sürülüyor.

"İki aydır maaş alamadıkları için istifa edemediler"

Şirket çalışanlarının iki aydır maaşlarını alamadıkları, bu yüzden cezalandırılmalarına rağmen seslerini çıkaramadığı söyleniyor.

Çin'de geçmişte de bu tür olaylar yaşanmıştı

  • Çin'de iki yıl önce bir bankanın çalışanlarının diğer personelin önünde sahnede kemerle dövülürken görüntüleri yayımlanmıştı. Bazı şirketlerin de motivasyon için çalışanları birbirlerine tokatlattırdığı ortaya çıkmıştı. Çin medyasına yansıyan başka bir haberde ise bir şirket çalışanın caddede emekleyerek dolaşmaya ve çöp kutularını öpmeye zorlandığı belirtilmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >