Çin'de koronavirüse karşı önlemler: Paralar 14 günlük karantinaya alındı 💴

 Çin'deki bankadaki paralar
Çin'deki bankadaki paralar

Çin'de yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında kağıt paralar dezenfekte edilerek 7 ila 14 gün kasalarda karantina altında tutulacak. Koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Ölümcül coronavirüsü Çin anakarası başta olmak üzere dünya genelinde 69 bin insana bulaşmış durumda. Virüs kaynaklı semptomlara bağlı olarak yaşamını yitirenlerin sayısı ise bin 600'ü geçti.

Japonya'nın Okahama limanına demirleyerek karantinaya alınan gemide ise 70 yolcuda daha coronavirüsü tespit edildi. 3 bin 500 kişilik geminin yolcuları günlerdir içeride kilitli. Gemide virüse yakalananların sayısı ise 365 oldu.

Virüsle mücadele bankalara sıçradı

Çin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kağıt paralar dezenfekte ediliyor.

Şinhua'da yer alan habere göre, Çin Merkez Bankasından yapılan açıklamada, Kovid-19'un daha da yayılmasını engellemek için kullanılmış banknotların "karantina altına" alındığı duyuruldu.

Açıklamada, morötesi ışınlar ve yüksek ısıyla dezenfekte edilen banknotların 7 ila 14 gün kasalarda tutulacağı ifade edildi.

Bankaların müşterilere gerektiğinde kullanılmamış yeni para verebileceği belirtilen açıklamada, "karantina altına" alınan banknotların gözlem süresi dolduktan sonra piyasaya sürüleceği kaydedildi.

 Çin'deki bankada paralar dezenfekte edilirken
Çin'deki bankada paralar dezenfekte edilirken

Haberin ardından sosyal medyada Çin'deki bir bankadan görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde çalışanların paraları nasıl dezenfekte ettiği ve ardından karantinaya aldığı gözler önüne seriliyor.

Yayılma hızı bir türlü yavaşlatılamayan coronavirüsü nedeniyle halka açık yerleri dezenfekte etmek ve insanlar arasındaki teması en aza indirmek Pekin hükümetinin eylem planının ilk unsuru olarak belirlenmiş vaziyette.

Koronavirüsü riski taşıyan bölgelerden gelen son dakika bilgilere göre, insanlar 'karantina'' adı altında evlerine asma kilitle kilitlenmeye başlandı.

Karantinadaki şehirlerde yaşayanlar pet şişeler ve kasklarla kendini korumaya çalışıyor. Virüse yakalanan kişi sayısındaki artış korkuturken, insanların bu hastalığa yakalanmamak için aldıkları önlemler de dikkat çekti.

Saydam barikatlar eşliğinde yemek

Hong Kong'ta çekilen görüntüler, COVID-19 virüsüne karşı alınan önlemlerin gündelik yaşamı nasıl değiştirdiğini gözler önüne seriyor. Hong Kong Kowloon bölgesinde bir restoranda çekilen bu karelerde insanlar yemeklerini dört yanı sarılı bir şekilde saydam bariyerler etrafında yiyor.

İnsanları evlerine kitliyorlar

Çin'den gelen yeni görüntüler COVID-19 salgınında vahim olayların yaşandığını gözler önüne seriyor. Sosyal medyada gündeme gelen görüntüler, yerel medyada yer alan raporları destekler nitelikte.

Çin'in Zhejiang şehrinden yeni ortaya çıkan görüntülerde, güvenlik görevlileri kapı kapı gezerek "Buraya sizlerin fiziki karantina olduğunuzu duyurmaya geldik." ifadelerini kullanarak insanlara evlerinden çıkmamalarını söylüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >