Çin'de koronavirüsün ardından 'brusella' salgını: Binlerce kişiye bulaştı

Arşiv
Arşiv

Çin'in Lanzhou kentinde ilk kez geçen yaz bir ilaç firmasının tesislerinden yayılan 'brusella' bakterisinin şu ana kadar 3 bin 245 kişiye bulaştığı belirlendi.

Çin’in Lanzhou kentinde ilk kez geçen yaz bir ilaç firmasının tesislerinden yayılan 'brusella' bakterisinin şu ana kadar 3 bin 245 kişiye bulaştığı belirlendi.

İnternet üzerinden yayın yapan haber sitesi Pengpai, ilk defa geçen yıl 24 Temmuz’da, brusella bakterisine karşı aşı üreten ilaç firmasının laboratuvar çalışmalarındaki ciddi ihmalkarlığının salgına yol açtığını yazdı.

Bakteri aşı üretimi sırasında yayıldı

Euronews'in haberine göre; Aşı üretimi sırasında, buhar emisyonlarının yanlış ve hatalı sterilizasyonu ve bunun rüzgarlarla atmosfere yayılması bakterinin yayılmasına yol açan nedenler arasında gösteriliyor.

İlaç firması çok sayıda insana bulaşmayacağı güvencesini vermişti

Kaza ilk meydana geldiğinde ilaç firması yetkilileri, bakteri içeren atık gazların oluşturduğu aerosolün (bir katının veya bir sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) havada yalnızca sınırlı bir mesafe boyunca hareket edebileceği ve dozunun da düşük olduğu gerekçesiyle tehlikeli olmayacağı ve çok sayıda insana bulaşmayacağı güvencesini vermişti.

Bakterinin çok sayıda insana bulaşması üzerine Çinli şirket, 8 çalışanına ceza verdiğini açıklarken, mağdurlara tazminat ödeneceğini duyurdu.

  • Brusella hastalığı nedir?
  • Brusella hastalığı, insanlarda çiğ et ve pastörize edilmemiş süt içerebilen kontamine yiyecekler nedeniyle yayılabiliyor.
  • Brusella ayrıca, sığır, koyun, keçi, domuz, köpek gibi hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir hastalık olarak biliniyor. Patojen bakteriler vücuda enfekte hayvanın eti, sütü, idrarı veya dışkısı ile doğrudan temas sonucu girebiliyor,
  • Belirtileri nelerdir?
  • Hastalığın belirtileri arasında ateş, yorgunluk terleme, kas, eklemler ve veya karında ağrıları, iştah ve kilo kaybı ile öksürük ve baş ağrısı gösteriliyor.

Brusella 1980'lerde Çin'de daha yaygındı

CNN International'ın aktardığına göre, brusella, 1980'lerde Çin'de çok daha yaygındı, ancak hastalık o zamandan beri aşıların ortaya çıkmasının yanı sıra önleme ve kontrol ile azaldı.

Yine de, son birkaç on yılda dünya çapında az sayıda brusella salgınına rastlandı. Bosna Hersek'te 2008 yılında yaklaşık 1000 kişi etkilendi.

ABD'de brusella, federal hükümete ve hayvancılık endüstrisine milyarlarca dolara mal oldu. Milli park yetkililerine göre, Yellowstone Milli Parkı'ndaki dişi bizonların yaklaşık yüzde 60'ı bakteri taşıyor.