Çin'de 'olağanüstü yüksek' sel felaketi: 100 bin kişi tahliye edildi

Sel bölgesinden görüntüler
Sel bölgesinden görüntüler

Çin'de 94 milyon kişinin yaşadığı Henan eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle en az 12 kişi hayatını kaybetti. Zhengzhou sokakları selin etkisiyle göle dönerken, binlerce araç sular altında kaldı. Seviyesi 'olağanüstü yüksek' olarak tanımlanan felaket nedeniyle 100 binin üzerinde kişi ise güvenli bölgelere tahliye edildi.

Çin'in devlet haber ajansı Xinhua'da yer alan habere göre, Henan'a bağlı Zhengzhou kentinde dünkü yağışların ardından meydana gelen selde can kayıpları yaşandı.

12 kişi hayatını kaybetti

Arama kurtarma ekipleri, şimdiye kadar selin etkili olduğu bölgelerde 12 kişinin cansız bedenine ulaşırken 100 binin üzerinde kişi ise güvenli bölgelere yerleştirildi.

Sel bölgesinden görüntüler
Sel bölgesinden görüntüler

Sellere dair sosyal medyada paylaşılan videolarda Zhengzhou sokaklarının göle döndüğü ve araçların suya boğulduğu görüldü.

Felaketin seviyesi 'olağanüstü yüksek'

Zhengzhou yerel yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, "selin kontrol durumunun çok zor olduğu" belirtilerek, felaketin seviyesi "olağanüstü yüksek" olarak tanımlandı.

Sel bölgesinden görüntüler
Sel bölgesinden görüntüler

Henan eyaletinde 17 Temmuz'dan bu yana belirli aralıklarla etkili olan sağanak dün sele yol açmıştı. Eyaletin başkenti Zhengzhou'daki metro ağı sular altında kalmış, çok sayıda yolcu mahsur duruma düşmüştü.