Çin’deki bir madende ortaya çıktı: 'Koronavirüs yedi yıldır mutasyona uğruyor' iddiası

Arşiv
Arşiv

Bilim insanları yeni tip koronavirüsün yedi yıl önce Çin’deki bir bakır madeninde ortaya çıkmış olabileceğini ve mutasyona uğrayarak pandemiyi neden olduğunu öne sürdü.

Araştırmacılar, ülkenin güneyindeki Mojiang bölgesinde yarasalar tarafından istila edilen madende çalışan 6 işçinin zatürre olduğunu ve üçünün de o dönemde tanımlanamayan bir virüs yüzünden öldüğünü söyledi. Yapılan yeni analizlerde söz konusu virüs ile yeni tip koronavirüsün genetik olarak yüzde 96,2 benzerlik gösterdiği duyuruldu.

200’ün üzerinde ülkede ve bölgede 11 milyon 380 bini aşkın kişiyi enfekte eden ve 534 bini aşkın ölüme yol açan yeni tip koronavirüs pandemisinin Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan’daki bir hayvan pazarında geçtiğimiz aralık ayında ortaya çıktığı düşünülüyor.

7 yıl önce ortaya çıktı, mutasyona uğrayarak pandemiyi başlattı

Ancak, The Sunday Times’ın haberine göre Çinli bilim insanları virüsün aslında yedi yıl önce Wuhan’dan bin 600 kilometre ötede bulunan Mojiang Hani Özerk Bölgesi’nde ortaya çıkmış olabileceğini ve mutasyona uğrayarak geçen yıl pandemiyi başlatmış olabileceğini öne sürdü.

3 işçi tanımlanamyan bir virüs yüzünden öldü

COVID-19’a genetik olarak en yakın koronavirüs 2012 yılında Çinli bilim adamları tarafından terk edilmiş bir bakır madeninde bulundu ve 6 işçinin zatürre olmasına ve 3 işçinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

COVID-19 ile benzer semptomlara sahip

Çalışmada, yarasa dışkısını temizlemek için madene gönderilen ve yaşları 30 ile 63 arasında değişen işçilerin tamamın yoğun bakımda tedavi gördüğü ve hepsinin

COVID-19 benzer şekilde, nefes darlığı, yüksek ateş, vücut ağrıları ve öksürük gibi semptomların olduğu aktarıldı.

Şu anda terk edilmiş halde bulunan ve yarasaların yuvası olan madenden alınan örnekler tekrar incelendi.

Genetik olarak koronavirüse yüzde 96,2 oranında benziyor

İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada ise, 2013 yılında RaBtCoV / 4991 olarak adlandırılan virüsün, şimdi COVID-19'a neden olan SARS-Cov-2'ye genetik olarak yüzde 96,2 oranında benzediği görüldü.

COVID-19'a çok benzer bir vürüsün Mojiang'daki yarasalarda dolaştığı keşfi salgına neden olan yeni tip koronavirüsün kaynağı hakkında şüphe uyandırdı.

Hayvan hastalıkları uzmanı Dr. Peter Daszak, The Sunday Times'a yaptığı açıklamada, “Salgın Wuhan’daki pazarda ortaya çıkmadı. Zaten Mojiang kırsalında madenin etrafında 7 yıldır bulunuyordu. sonrasında 11 milyon nüfuslu Wuhan'da mutasyona uğrayarak patladı” ifadelerini kullanıldı.