Çin'den gelen 26 milyon 'mektup' neleri kapsıyor?

Çin'den gelen mektuplar vergi kapsamına dahil edilerek üreticinin pazar alanı arttırılacak.
Çin'den gelen mektuplar vergi kapsamına dahil edilerek üreticinin pazar alanı arttırılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 verilerine göre Çin'den 26 milyon postanın geldiğini ve içlerinde 0-2 kilogram arasında ürünlerin bulunduğunu söyledi. Bu postaların içini kontrol ettiren Albayrak, içinde mektup dışında olan ürünlerden düzenleme kapsamında vergi alacaklarını söyledi. Yapılması beklenen bu düzenleme yerli üreticiye de kapı aralayacak.

Türkiye'ye 2018'de 26 milyonu Çin'den olmak üzere 60 milyon adet mektup statüsünde ticari ürün girdi. Vergi kaybına yol açan bireysel e-ithalat, özellikle elektronik, tekstil, ayakkabı-çanta, oyuncak, hediyelik eşya, değerli takı, altın, pırlanta, küçük araç gereç ve aksesuar sektörlerini etkiliyor. Bireysel e-ithalatın ağırlıklı olarak Çin’den yapıldığını bildiren TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, "Haksız rekabet kalkarsa bu sektörlerin katma değeri de artar" diyor.

'Yerli üreticinin pazar payı daralıyor'

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Bir ülkeden 26 milyon mektup geliyor" sözleriyle gündeme oturan bireysel e-ithalata (online yurtdışı alışveriş) vergi yaptırımı yolda. Posta statüsünde yollanan birçok ticari üründen vergi alınamadığını ifade eden TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli,

  • “Bazı ürünler yurtdışında Türkiye’deki muadillerine kıyasla daha ucuz olduğundan vatandaş internetten satın alıyor. Ama yurtdışından bu ürünler mektupmuş gibi gönderildiği için ithalat gibi görünmüyor. Bu durum hem cari açığı olumsuz etkiliyor, hem vergi kaybına yol açıyor, hem de o malın benzerini burada üreten yerli üreticilerimizin zararına oluyor. Yerli üreticinin pazar payı daralıyor. Özellikle yerli elektronik, tekstil, ayakkabı-çanta, oyuncak, hediyelik eşya, küçük araç gereç ve aksesuar sektörleri bundan etkileniyor. Yurtdışı sitelerden değerli takı, altın, pırlanta getirtenler bile var. E-ithalatta vergi düzenlemesi getirilmesi, yerli üreticilerin pazar payını arttırıp güçlenmesini sağlayacaktır. Haksız rekabet kalkarsa söz konusu sektörlerin katma değeri de artar. Yerli üreticimiz de kalkınır” dedi.
TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli.
TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli.

100 euro'luk ürünleri ucuz gösteriyorlar

Edinilen bilgilere göre, Türkiye'ye 2018'de 26 milyonu Çin'den olmak üzere 60 milyon adet mektup statüsünde ticari ürün girdi. Bu ürünlerin değeri 3 milyar euro’yu (Yaklaşık 20 milyar TL) aştı. Türkiye'de gümrük vergisi 22 euro’yu aşan alışverişlerde uygulanıyor. Özellikle Çinli firmalar,100 euro’luk bir ürünü bile 22 euro’dan ucuz gibi gösteriyor.

Berat Albayrak açıklama yapmıştı

Berat Albayrak, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi 134. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada vergi konusuna,

  • ''Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımızla gece 11'de toplandık ve saat 1-2’ye kadar görüştük. Posta, zarf geliyor yurt dışından. Dedim çıkaralım bunları ne kadar. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Yahu dedim posta dediğiniz mektup, 0-2 kg arası mektup olarak görünüyor. 0-2 kg arası mektup olarak görünüyorsa herhalde bunlar o ülkeden gelen yazışmalardır. Ama bir yıl içerisinde 26 milyon tane o ülkeden mektup gelmesi demek bana şöyle bir soru işareti uyandırdı. Türkiye’de o kadar o dili konuşan insan yoktur herhalde. Nasıl yazışmışlar, dedim şunları bir inceleyelim. Dün ilk görüntüleri attılar, o incecik zarflardan neler çıkıyor neler. Vergi nerede? Yok." sözleriyle açıklık getirdi.
Berat Albayrak.
Berat Albayrak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >