Çin'den Trump'ın iddialarına yalanlama: İddialar temelsiz ve uydurma

Arşiv
Arşiv

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuan, Trump'ın koronavirüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığı iddialarını reddetti. Suhan, iddiaların temelsiz ve tamamen uydurma olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuan, perşembe günü Vuhan Viroloji Enstitüsünde yaptığı açıklamada, enstitüsünün yeni tip koronavirüsün tasarlama ve yaratma kabiliyetine sahip olmadığını ve bunu hiç yapmadığını belirtti.

"İddialar uydurma"

Enstitüdeki laboratuvarın, herhangi bir patojenin sızmasını önleyecek biyogüvenlik tedbirlerini uyguladığını vurgulayan Geng, 'iddiaların temelsiz ve tamamen uydurma' olduğunu söyledi.

"ABD zamanını salgını kontrol etmek için ayırsın"

Geng, virüsün kaynağının karmaşık bir bilimsel sorun olduğunu, bilim adamları ve profesyoneller tarafından incelenmesi gerektiğini ifade etti.

ABD'li siyasilerin, 'Çin'in küresel salgından sorumlu tutulması' yönündeki açıklamalarını eleştiren Geng, ABD'nin zamanını salgını daha iyi kontrol etmek için harcamak zorunda olduğunu belirtti.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsün Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü ancak şu anda detay paylaşamayacağını açıklamıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >