20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Çin'in 'Ay keşif' hamleleri hızlanıyor

Ay'ın incelenmesi ve detaylı analizlerin yapılması için Çin cephesindeki çalışmalar hızlandırılıyor.
Ay'ın incelenmesi ve detaylı analizlerin yapılması için Çin cephesindeki çalışmalar hızlandırılıyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi Başkan Yardımcısı Vu, ülkesinin Ay keşif programının yeni keşif araçlarıyla devam edeceğini kaydederek, Çang’ı-5’in bu yıl sonu Ay’a gönderileceğini açıkladı.

İçindekiler

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA)Başkan Yardımcısı Vu Yenhua, düzenlediği basın toplantısında, geçen aralık ayında Ay’ın karanlık tarafına gönderilen Çang’ı-4 ile buradaki "gizem perdesinin kaldırıldığını" kaydederek, misyonu “tatmin edici bir başarı” olarak nitelendirdi.

Ay keşif programının, yeni keşif araçları Çang’ı-5, Çang’ı-6 Çang’ı-7 ve Çang’ı 8’in uzaya gönderilmesiyle devam edeceğini söyleyen Vu, Çang’ı-5’in bu yıl sonunda Ay’a gönderileceğini, örnekler toplayarak dünyaya döneceğini dile getirdi.

Vu, Çang’ı-6'nın da Ay’ın güney kutbuna gönderileceğini, burada topladığı örnekleri dünyaya getireceğini ifade etti. Çang’ı-7'nin Ay’da topoğrafya çalışmaları yapacağını ve Çang’ı-8’in de diğer ülkelerle Ay’da ortak araştırma üssü kurulmasına yönelik birtakım araştırma ve deneyler yürütmesi için gönderileceğini kaydeden Vu, Çang’ı-5 dışındaki keşif araçlarının uzaya gönderimesine ilişkin bir tarih söylemedi.

Ay'a yönelik tüm veriler Çin'in bilgi havuzuna yerleştiriliyor.
Ay'a yönelik tüm veriler Çin'in bilgi havuzuna yerleştiriliyor.

İlk keşif aracı 2020 yılında yola çıkacak

Vu, öte yandan Çin’in Mars keşif görevi için ilk keşif aracının 2020 yılı gibi gönderileceğini duyurdu. Çin’in geçen aralık ayında Ay’ın karanlık tarafına gönderdiği Çang’ı-4 insansız keşif aracı 3 Ocak’ta karanlık bölgeye inmiş, indiği yerden ilk fotoğrafları da göndermişti.

CNSA’dan yapılan açıklamada, karanlık tarafa inen ilk keşif aracı olan Çang’ı-4’ün, Ay’da keşif görevinin yanı sıra çeşitli mineralleri inceleyeceği aktarılmıştı. Çin, Çang’ı-3 insansız keşif aracını da Ay’a 2013'te göndermişti.

İlginizi çekebilirÇin'in 'uzay hamleleri' sürüyor: '7 uydu fırlatıldı'