Çin'in zulmü bitmiyor: Doğu Türkistanlı halk ozanı Abdurehim Heyit şehit oldu

Abdurehim Heyit şehit oldu.
Abdurehim Heyit şehit oldu.

Çin hükümetinin Doğu Türkistan halkına yaptığı zulüm bitmek bilmiyor. Yaklaşık 2 yıldır Çin tarafından esir tutulan halk ozanı Abdurehim Heyit şehit oldu.

2017 yılından beri Çin hükümeti tarafından esir tutulan ve işkence altında ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit şehit oldu. Heyit'in vefat haberini sanatçı Bünyamin Aksungur, sosyal medya hesabından duyurdu. Aksungur'un sosyal medya paylaşımı şu şekilde:

  • ''........G İ T T İ !..........ŞEHİT ABDUREHİM HEYİTZalim Çin yönetiminince UÇRAŞKANDA "Karşılaşınca" ve ATALAR adlı şarkısı yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilmişti. Kamp dedikleri hapishanede türlü ve ağır işkenceler gördü. Ziyaretine sadece oğlu gidebilmiş ve babasını çok zayıflamış ve bitkin bulduğunu söylemişti. 8 yıl işkence altında yaşayabileceğine inanılmıyordu. Öyle de oldu. 2 yıl dayanabildi. Daha önce de öldüğü/öldürüldüğü yolunda haberler geliyor ancak teyid edilemiyordu.Maalesef bu kez haber doğru!ABDUREHİM HEYİT milli şehidimizdir.Allah rahmetiyle mekanını cennet eylesin. Başta Uygur Türkleri olmak üzere, bütün zulüm görenlere yardım eylesin.Allah, başta zalim Çin yönetimi olmak üzere bütün zalimlerin belâsını versin.''


2017 yılında tutuklanmıştı

Uygur Türk'ü Şair Tahir Hamut, Heyit’in tutuklanması sürecini Urumçi’deki Sincan Şarkı ve Dans Topluluğu yetkililerinden duyduğunu belirterek şöyle anlatmıştı:

  • “Polis Heyit’i tutuklamadan önce birkaç kez onu evinde ziyaret etmiş. Polis onun okuduğu ve yorumladığı Atı’lar (Ata’lar) adlı şarkıyı niçin bestelediğini ve ne sebeple yorumladığını sormuş. Ayrıca bu şarkının söz yazarının kim olduğu ve niçin yazdığı hakkında da sorgulamış. Daha sonra bu şarkının sözlerini yazan şair Abdurehim Abdullah da tutuklanmış. Heyit’in yorumladığı şarkının sözlerinde geçen “savaşın şehitleri – jenglerde shehit ” ifadesi hakkında özellikle durdukları ve bu cümle üzerinde çok hassas davrandıkları söyleniyor. Aslında, o şarkının ana mesajı geçtmişte savaşlarda şehit olan Atalarımızı ve bu savaşların kurbanlarını hatırlamak ve gençlerin bu günlerde parti yapmalarını (eğlence düzenelemelerini) eleştirmekti. Bu sözlerin aşırılık veya cihad ile bağlantılı olduğu için tutuklandığı yolunda söylentiler var. Çin polisleri muhtemelen “Ata’lar – atilar” şarkısı ile cihad arasında kendince bir bağ kurmak istemiş."

GZT olarak Doğu Türkistan'ı unutmadık