Çinli iki doktor koronavirüsü yendi ancak ten renkleri değişti

Çin'de virüsten iyileşen iki doktorun ten rengi değişti
Çin'de virüsten iyileşen iki doktorun ten rengi değişti

Dünyayı etkisine altına alan koronavirüs salgınında tedavilerden sonra farklı sonuçlar da ortaya çıkabiliyor. Çin’in Wuhan kentinde koronavirüse yakalanan ve 2 ay sonra iyileşen iki doktorun ten rengi değişti. Değişimin virüsün karaciğerde yol açtığı tahribat nedeniyle olduğu sanılıyor.

Çin’in Wuhan kentinde koronavirüsü atlatan iki doktorun ten renginin değiştiği bildirildi.

Kardiyolog Dr. Yi Fan ve Ürolog Dr. Hu Weifeng isimli iki doktor 18 Ocak’ta koronavirüse yakalandı ve iki ay süren yoğun tedavilerinin ardından taburcu oldu.

İyileşen iki doktorun ten renklerinin değiştiği görüldü. Çinli uzmanlar iki doktordaki ten rengi değişimini virüsün karaciğere hasar vermesine bağlıyor.

Karaciğer tedavide hasar aldı, ten rengi değişti

Virüse yakalanan ve daha sonra tedavi edilen Dr. Hu Weifeng, yaşadığı değişimi Çin medyasına anlattı. Dr. Hu Weifeng yaptığı açıklamada, “Bilincim yerine geldiğinde ve sağlık durumumu öğrendiğimde korktum. Sık sık kabuslar görüyordum” ifadelerini kullandı.

Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı Song Jianxin, doktorların organlarının, tedavileri sırasında hasar gördüğünü söyledi. Karaciğerlerinde depolanması gereken demirin, organlar düzgün çalışmadığı için kan damarlarına dolduğunu ifade etti. Bu sebeple, ten renginde değişmenin gözlemlendiği belirtildi.

"Koronavirüs sadece solunum yolu hastalığı değildir"

Ürolog Dr. Li Shusheng da doktorların ten renginin zamanla normale dönmesinin beklendiğini ekledi.

  • Öte yandan bilim insanları, koronavirüsü yenen hastaların hayati organlarında ciddi hasarların meydana gelebileceği ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nun (PTSD) ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Yale Üniversitesi’nden Kardiyolog Dr. Harlan Krumholz ise “Covid-19 sadece bir solunum yolu hastalığı değildir. Bu hastalık, kalbi, karaciğeri, böbrekleri, beyni, endokrin sistemini ve kan sistemini etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >