Çip krizi bir otomobil üreticisini daha vurdu: Üretimi durduruyor

Arşiv
Arşiv

Otomotiv sektörünü ciddi şekilde etkileyen çip krizi, birçok markanın üretimini sekteye uğratıyor. Hiroşima merkezli otomotiv üreticisi Mazda, yarı iletken çip tedarik problemi sebebiyle üretimi durdurma kararı aldı. Buna göre, Japon firma bu ay ülkenin batısındaki iki fabrikasında 10 gün üretime ara verecek.

Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Mazda, yarı iletken çip tedarik sıkıntısı nedeniyle iki fabrikasında üretime 10 gün ara verecek. Mart 2022'de sona erecek mevcut mali yıl küresel üretimini 100 bin düşüreceğini açıklayan firma, temmuz ve ağustos aylarında da çip krizi nedeniyle fabrikalarını kısa süreli durdurmuştu.

Fabrikalar Temmuz ve Ağustos aylarında da durmuştu

Mazda, bu ayki durdurma sonrası, Mart 2022'de sona erecek mevcut mali yıl küresel üretimini 100 bin düşüreceğini açıkladı.

Kamu yayıncısı NHK'nın haberine göre Japon firma Temmuz ve Ağustosta da fabrikalarını kısa süreli durdurmuştu.

Çip krizi nedir?

Çipler, yarı iletken maddeler ile tasarlanmış metal bir levha üzerine yerleştirilen elektronik devreler olarak tanımlanabilir. Çipler bilgisayarlardan otomobile pek çok elektronik üründe kullanılıyor. Yeni araçlar da çok sayıda yarı iletken de denilen mikro çip içeriyor.

2020 yılında başlayan koronavirüs salgını nedeniyle elektronik ürünlere olan talebin artması ve tedarik zincirinde aksamalar yaşanması, akıllı telefonlardan bilgisayarlara, askeri ekipmanlardan otomobillere kadar birçok teknolojik ürünün üretiminde kullanılan çiplerin arzında küresel bir kıtlığı beraberinde getirdi.

Otomobil üreticilerinin karları 20 milyar dolar düşecek

Goldman Sachs'taki analistler, çip krizinin 2021'de küresel otomobil üreticilerinin faaliyet kârlarını 20 milyar dolar düşeceğini tahmin ediyor. Küresel çip sorunu nedeniyle bu yıl dünya çapında geçen yıldan 7,1 milyon daha az otomobil üretileceği tahmin ediliyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor üretim planlarında değişikliğe giderek Eylül ayında üretimi yüzde 40 azaltacağını duyurdu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >