'Çocuklar yetişkinlerin savaşına alet ediliyor'

Elinde silahla poz veren bir 'çocuk asker'
Elinde silahla poz veren bir 'çocuk asker'

UNICEF, BM'nin birçok ülkede çocukların yasak kabul edilmesine rağmen asker olarak kullanıldığını ve yetişkinlerin savaşlarına alet edildiğini açıkladı. Çocuk haklarının ağır ihlali olarak değerlendirilen durumda, çocukların canlı kalkan ve canlı bomba olmaya da zorlandığı belirtildi.

Çocukların, Birleşmiş Milletler'in ilgili sözleşmesinde yasak kabul edilmesine rağmen hala dünya çapında birçok ülkede asker olarak kullanıldığı açıklandı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, kesin rakamlar olmamakla birlikte dünya çapında "çocuk asker" sayısının 250 bini bulduğunu tahmin ediyor.

"Çocuk haklarının ağır ihlali"

UNICEF, "çocuk haklarının ağır ihlali" anlamına gelen bu durumun bir an önce değiştirilmesi için hükümetlere ve çatışmaların taraflarına çağrıda bulundu.

Dünya genelinde 250 bin çocuk asker olduğu tahmin ediliyor.
Dünya genelinde 250 bin çocuk asker olduğu tahmin ediliyor.

Örgütün Almanya Başkanı Christian Schneider "Çocuklar asker değildir ve hiçbir şekilde yetişkinlerin savaşlarına alet edilmemelidir" dedi.

Örgütün "Red Hand Day" olarak anılan ve "çocukların asker olarak kullanılmasına karşı mücadele günü" vesilesiyle açıkladığı raporda, yaklaşık 20 ülkede çocukların asker olarak kulanılmasının yanı sıra, öldürüldükleri, sakatlandıkları ve bulundukları okullara ve hastanelere saldırılar düzenlendiği belirtildi.

"Canlı kalkan ve canlı bomba olarak kullanılıyorlar"

Tüm çocuk askerlerin savaşmadığı, çocukların aynı zamanda keşfe gönderildikleri ve yemek yapmak, odun toplamak gibi işlerde kullanıldıklarına dikkat çekildi. Ayrıca bazı kız çocuklarının savaşçılarla evlenmeye zorlandığı, hem kız hem erkek çocukların cinsel tacize uğradığı vurgulandı. Çocukların ayrıca canlı kalkan ya da canlı bomba olmaya da zorlandığı belirtildi.

Elinde bir mühimmat tutan 'çocuk asker'
Elinde bir mühimmat tutan 'çocuk asker'

Rapora göre BM'nin oluşturduğu "Utanç Listesi"nde çocukları asker olarak kullanan 50 ordu ve silahlı grup bulunuyor. Genellikle birden fazla ülkede konuşlanan Eş Şebab, Taliban, Boko Haram ve IŞİD gibi örgütlerin çocukları kendi amaçları için kullanan örgütler arasında başı çektikleri kaydedildi.

  • UNICEF'e göre güvenlik birimlerinin örgütlerin amaçlarına alet edilen çocuklara yaklaşımı da en büyük sorunlardan biri. Bu çocukların silahlı örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklandıkları; hatta istismar edildikleri belirtiliyor.

12 Şubat 2002 tarihinde BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye, "Çocukların Silahlı Çatışmalara Dahil Olmamaları Konusunda Seçmeli Protokol" eklendi. Bugüne kadar 168 ülke bu protokole taraf oldu.

Objektife bakan 'çocuk askerler'
Objektife bakan 'çocuk askerler'

Almanya'ya eleştiri

Çocuk yaştakilerin askere alınmasına bir eleştiri de Almanya Çocuk Askerler Birliği'nden geldi. Birliğin sözcüsü ve Terre des Hommes örgütünün çocuk hakları uzmanı Ralf Willinger Almanya, İngiltere ve ABD'de onsekiz yaş altı çocukların askere alınmasını eleştirdi. Willinger, diğer bazı ülkelerin de bu üç ülkedeki duruma atıfla çocuk askerler konusunda meşrutiyet arayışında olduğunu söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >