Çöken EBA ile ilgili MEB'den açıklama: Siber saldırılar oldu

Arşiv
Arşiv

EBA sisteminin 22 Eylül'de geçici olarak çökmesine ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) yapılan açıklamada, "DDoS saldırılarını izleme raporlarına göre söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür" denildi.

Milyonlarca öğrencinin kullandığı EBA sistemine 22 Eylül'de erişim sıkıntısı yaşanmıştı. Sisteme giriş yapamayan öğretmenler ve öğrenciler 'çok kalabalık' uyarısıyla karşılaşmıştı. Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) açıklama geldi.

  • Açıklamada, "DDoS saldırılarını izleme raporlarına göre söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür" denildi.

MEB'den yapılan açıklama şöyle:

Sorun çözüme ulaştırıldı

Eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30-12.00 saatleri arasında aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunları, bakanlıktan yapılan açıklama doğrultusunda vakit kaybetmeksizin çözüme ulaştırıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklama, yaşanan teknik aksamanın ardından uygulamaya alınan canlı ders zaman çizelgesindeki yeniliklerle, bir öğrencinin gün içerisinde işleyebileceği canlı ders sayısı büyük oranda artırıldığı açıklandı.

Siber saldırıya uğradı

Yeni dönem açılışı ile çok yüksek kullanım trafiklerine ulaşan EBA, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kalmakta ve hizmet kalitesi etkilenebilmektedir. DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarını izleme raporlarına göre söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür. Bu durumun erken farkına varılması ile anında gerçekleştirilen müdahaleler neticesinde 2 saat içerisinde EBA Platformu ve EBA Canlı Ders sistemi normal hizmet sunmaya devam etmiştir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >