COVID-19 aşılarının 25 milyar dolar pazar büyüklüğü oluşturması bekleniyor

Arşiv
Arşiv

Açıklanan veriler dünya nüfusunun yüzde 14'ünü oluşturan gelişmiş ülkelerin üretilen koronavirüs aşılarının yüzde 53'ünü satın aldığını gösteriyor. Öte yandan koronavirüs aşılarının küresel çapta 10-25 milyar dolar pazar büyüklüğü oluşturması bekleniyor.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadelede kilit önem taşıyan ve fiyatları 2,19 ila 44 dolar arasında değişen aşıların,küresel çapta yıllık 10-25 milyar dolar pazar büyüklüğü oluşturması bekleniyor.


Morgan Stanley ve Credit Suisse tarafından yapılan araştırmaya göre, ortalama tek doz COVID-19 aşısının 20 dolar olduğu baz alındığında aşı üreticisi ilaç firmalarının sadece ABD, Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerden yılda 10 milyar dolar gelir elde etmesi öngörülüyor.

Araştırmaya katkı sunan Morgan Stanley Analisti Matthew Harrison'ın tahminlerine göre de dünya genelinde insanların her yıl aşılanması durumunda söz konusu gelir küresel çapta yıllık 25 milyar dolara ulaşabilir.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından oluşturulan COVID-19 veri tablosunda yer alan bilgilere göre, farklı ilaç şirketlerinintek doz COVID-19 aşısı için uyguladığı satış fiyatı 2,19 ila 44 dolar arasında değişiyor.

İngiliz basınında ise AstraZeneca tarafından üretilen aşının tek doz satış fiyatının 4 dolar, Sanofi-GSK tarafından üretilen aşının 10 dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor. Moderna ise ağustos ayında tek doz aşının satış fiyatının en fazla 37 dolar olacağını duyurmuştu.

Gelişmiş ülkeler yüzde 53'ünü aldı

Airfinity verilerine göre, gelişmiş ekonomiler şimdiden Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından üretilen aşıların yüzde 85'ini satın almış durumda.

Diğer ülkelerin de ağırlıklı olarak satış fiyatı daha makul ve lojistiği daha kolay olan AstraZeneca ve Sinovac'ı tercih etmesi bekleniyor.

Merkezi Londra'da olan insani yardım kuruluşu Oxfam, Uluslararası Af Örgütü ve Şimdi Küresel Adalet gibi sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan Halkın Aşı Dayanışması, yaptığı açıklamada, dünya nüfusunun yüzde 14'ünü oluşturan gelişmiş ülkelerin şimdiden aşıların yüzde 53'ünü satın aldığını duyurdu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >