COVID-19 aşısında bir yan etki daha görüldü: Büyük kırmızı şişlikler oluşuyor

Arşiv
Arşiv

ABD'de geliştirilen Moderna aşısıyla ilgili yeni yan etkilerine ilişkin uyarılar geldi. Buna göre Moderna aşısını olduktan yaklaşık bir hafta sonra, 14 kişinin kolunda büyük kırmızı şişlikler oluştu. Nadir görülen bu şişliklerin dokunmaya karşı hassasiyet gösterdiği ve ağrı yaptığı belirtildi.

Koronavirüs salgını için ABD'de geliştirilen Moderna aşısının bir yan etkisi daha ortaya çıktı. Aşıyı yaptıran 14 kişinin kolunda bir hafta içinde ağrılı kırmızı şişlikler oluştu. Uzmanlar şişliklerin korkulacak bir şey olmadığını belirtiyor.

"Korkulacak bir şey yok"

Uzmanlar global olarak 14 kişide görülen bu yan etkinin, rapor edilmeyen yüzlerce örneğinin olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. USA Today'e konuşan Massachusetts General Hospital uzmanları, söz konusu yan etkinin korkulacak bir durumu olmadığını savundu.

Aşı vurulan bir kişide görülen şişlik
Aşı vurulan bir kişide görülen şişlik

Ağrı kesici ve buz uygulayarak birkaç gün içinde şişliğin kendiliğinden geçeceğini ifade eden Dr. Esther Freeman, "Panik yapmaya ya da aşının ikinci dozunu vurulmaya engel olacak bir durum yok" dedi.


Dolgusu olanı da etkilemişti

  • Moderna'nın aşısının daha önce de estetik müdahaleyle olan bağlantısı ortaya çıkmıştı. FDA Danışma Komitesi, aşının kozmetik yüz dolgusu gibi estetik müdahale yaptırmış kişilerde yan etki yaptığını duyurmuştu. Klinik deneylerde ortaya çıkan yan etkiler, dolgu yapılan bölgede iltihaplanma ve şişlik olarak gözlemlenmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >