COVID-19 hastası yolcuyu otobüse aldı: Elektrikler yoktu HES koduna bakamadım

Kırıkkale'deki kontrolde testi pozitif olan yolcu otobüsten indirilerek karantinaya alındı
Kırıkkale'deki kontrolde testi pozitif olan yolcu otobüsten indirilerek karantinaya alındı

Kırıkkale'de koronavirüs testi pozitif olan kadını HES kodu sorgulamadan otobüse alan şoför, 'Elektrikler yoktu' diyerek sistemlerin çalışmadığını öne sürdü. Ekipler, hem kadına hem de otobüs firmasına 4 bin 50'şer lira idari para cezası uyguladı.

Kırıkkale Valiliği koordinesinde İl Jandarma Komutanlığı ve İl Salgın Denetim Merkezi ekiplerince, koronavirüs ile mücadele kapsamında denetimler yapıldı. Ankara-Samsun D-200 kara yolu üzerindeki trafik kontrol noktasında jandarma ekipleri, otobüs ve özel araçlarda seyahat eden kişilerin HES kodu kontrollerini gerçekleştirdi.

4 bin lira ceza kesildi

Sivas'tan İstanbul'a giden bir yolcu otobüsünde yapılan HES kodu sorgusunda bir kadının COVID-19 PCR testinin pozitif olduğu tespit edildi. Jandarma, durumu İl Salgın Denetim Merkezi'ne bildirdi. Trafik kontrol noktasına gelen filyasyon ekipleri, karantina kuralını ihlal eden kadına ve otobüs firmasına 4 bin 50'şer lira idari para cezası yazdı.

4 bin 50'şer lira ceza kesildi
4 bin 50'şer lira ceza kesildi

"Elektrikler yoktu sisteme giremedim"

Filyasyon ekipleri, otobüs şoförüne HES kodu sorgusu yapılmadan yolcu alınmaması gerektiğini söyledi. COVID-19 hastası kadını HES kodu sorgulamadan otobüse alan şoför ise "Elektrikler yoktu" diyerek sistemlerin çalışmadığını iddia etti. PCR testi pozitif olan kadın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı yurtta karantinaya alındı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >