COVID-19 salgını depresyon vakalarını 2 kat arttırdı

Arşiv
Arşiv

İngiltere'de yapılan bir araştırma salgın döneminde depresyon vakalarını ikiye katlandığını ortaya koydu. Depresyon belirtisi taşıyanların yüzde 84'ü salgının ekonomik etkilerinden endişe ediyor.

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla birlikte yetişkinlerde depresyon vakalarının 2 kat arttığı bildirildi.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), COVID-19 salgını süresince ülkede görülen depresyon vakalarına ilişkin bir rapor yayımladı.

Buna göre, geçen yılın temmuz ayından İngiltere'de ilk COVID- 9 vakasının görüldüğü mart ayına kadar her 10 yetişkinden birinde depresyon belirtileri görülürken, salgının başlamasında bu yana her 5 yetişkinden birinde depresyon belirtileri kaydedildi.

COVID-19 salgını sürecinde gerekli maddi imkanlarının olmadığını söyleyenler, engelliler ve kadınlar en çok depresyon yaşayan gruplar olarak sıralandı.

Kaygının nedeni ekonomik

Depresyon belirtilerini taşıyanların yüzde 84'ü, COVID-19 salgını nedeniyle refah düzeylerinin etkilendiğini ve bu nedenle kaygılı olduklarını belirtti.

Şiddetli depresyon yaşayan her 5 yetişkinden ikisi, COVID-19 salgını sırasında ilişkilerinin etkilendiğini kaydetti.

ONS Araştırma Görevlisi Tim Vizard, raporun yetişkinlerin ruh sağlığına ilişkin önemli bilgiler sunduğunu aktararak, salgınla birlikte depresyon vakalarının 2 kat arttığına dikkati çekti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >