COVID-19 taşıyan her üç çocuktan biri semptom göstermiyor

Arşiv
Arşiv

Kanada’da Alberta Üniversitesi'nde koronavirüsün çocuklar üzerine etkileri hakkında yapılan araştırmaya göre, COVID-19 virüsüyle enfekte olan çocukların üçte birinden fazlasının semptom göstermediği açıklandı.

Kanada’da yapılan araştırmaya göre, COVID-19 virüsü tespit edilen her üç çocuktan birinde semptom görülmediği ortaya çıktı.

Araştırmayı yürüten ekibin başında yer alan tıp profesörü Finlay McAlister, "Halk sağlığı açısından endişe yaratan bir durum, toplumda insanların farkına bile varmadıkları muhtemelen çok daha fazla COVID-19 virüsü dolaşıyor" ifadelerini kullandı.

2 bin 463 çocuk analiz edildi

McAlister, "Ekip arkadaşlarımla, Alberta eyaletinde günde bin 200 yeni vakanın olduğunun raporlarını gördüğümüzde buna inanamadık, bu muhtemelen buzdağının görünen kısmıdır, dedik. Virüs taşıdığını bilmeyen ve potansiyel olarak virüsü yayan birçok kişi vardır, diye düşündük” şeklinde konuşurken çalışma için McAlister ve ekibi, salgının başlangıcından itibaren Mart'tan Eylül'e kadar COVID-19 virüsü için test edilen 2 bin 463 çocuğun sonuçlarını analiz etti.

  • Sonuç olarak, bin 987 çocuğun koronavirüs taşıdığı, 714’ünün ise semptom göstermediği belirtildi. Test sonucu pozitif çıkan çocukların 714'ü yani yüzde 35.9’unun semptom göstermediği, hasta değilmiş gibi görüldüğü açıklandı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >