COVID-19 vakası: Hamsterlardan insanlara bulaşabilir

Araştırmaya göre virüs hamsterlardan insanlara bulaşabiliyor
Araştırmaya göre virüs hamsterlardan insanlara bulaşabiliyor

Hong Kong'da bir evcil hayvan dükkanı çalışanının COVID-19 testinin pozitif çıkmasının ardından virüsün birkaç hayvanda görüldüğü tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre COVID-19'un hamsterlardan insanlara bulaşabileceği belirtildi.

Bloomberg'in haberine göre, Hong Kong'da araştırmacılar, hamsterların insanlara COVID-19 bulaştırabileceğine dair kanıtlar buldu ve insanlar arasındaki enfeksiyonları hayvanlara bağladı.

Bulaşı vakası görüldü

The Lancet dergisinde yayımlanan çalışma, Delta varyantının hamsterdan insana bulaşabildiğine dair ilk belgelenmiş bulguları sağladı.

Araştırma için evcil hayvan dükkanlarından toplanan hayvanlardan alınan örnekler test edildi.

Testlerin sonucunda birbirinden bağımsız iki "hamsterdan insana bulaşı" vakası görüldü.

''Hamsterlarda dolaşan virüs insanlara bulaşabilir''

Çalışmaya göre, söz konusu hamsterlar, Hong Kong'a ithal edilmeden önce virüse yakalandı ve bu durum, araştırmacılara evcil hayvan ticaretinin COVID-19'un sınırlar ötesine yayılmasını kolaylaştıran bir yol olabileceğini düşündürdü.

Araştırmacılar çalışmada, "Bu çalışma, evcil hamsterların COVID-19 enfeksiyonunu kapabileceğini ve virüsü insanlara geri iletebileceğini ortaya koyuyor. Hamsterlarda dolaşan COVID-19 virüsü, insanlara bulaşabilir." ifadelerine yer verdi.

''Farelerde virüs görüldü''

Hong Kong'da 18 Ocak'ta bir evcil hayvan dükkanı çalışanının COVID-19 testinin pozitif çıkmasının ardından virüsün birkaç farede görüldüğü, bunun üzerine fareler dahil yaklaşık iki bin küçük hayvanın itlaf edileceği bildirilmişti.

Tedbir kapsamında, 7 Ocak'tan sonra evcil hayvan dükkanından fare satın alan müşterilerin zorunlu karantinaya alınacağı ve farelerin itlaf edilmek üzere yetkililere teslim edilmesi gerektiği belirtilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >