COVID-19'a karşı Aspirin: Ölüm riskini azaltıyor

Arşiv
Arşiv

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, Aspirin ilacının hastanede yatan koronavirüs hastalarının ölüm riskini azalttığını ortaya koydu.

Maryland Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmak için günlük düşük doz aspirin alan ve hastanede tedavi altında olan COVID-19 hastaları, aspirin almayanlara kıyasla önemli ölçüde daha düşük komplikasyon ve ölüm riskine sahip.

412 hasta incelendi

Dr. Chow ve meslektaşları, enfeksiyon komplikasyonları nedeniyle son birkaç ayda hastaneye kaldırılan ortalama 55 yaşlarındaki 412 COVID-19 hastasını inceledi. Hastaların yaklaşık dörtte biri, kardiyovasküler hastalıklar sebebiyle hastaneye kabul edilmeden önce veya hastaneye yatırıldıktan hemen sonra günlük düşük doz aspirin (genellikle 81 miligram) alıyordu.

Ölüm riskinde yüzde 47 azalma görüldü

  • Bulgular ışığında araştırmacılar, aspirin kullanımının mekanik ventilatöre takılma riskinde yüzde 44 azalma, yoğun bakım ünitesine yatma riskinde yüzde 43 azalma ve ölüm riskinde yüzde 47 azalmaya neden olduğunu gözlemledi.

Kanın pıhtılaşmasını engelliyor

Maryland Üniversitesinde anesteziyoloji doçenti olan Dr. Michael A. Mazzeffi, aspirinin kan inceltici etkilerinin mikroklot oluşumunu önleyerek COVID-19 hastalarına fayda sağladığını tahmin ettiklerini söyledi. “COVID-19 teşhisi konan hastalar, önce doktorlarına danıştıkları sürece günlük aspirin alabilirler.”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >