Cuma günü ilk ara tatil için son ders zili çalacak

Arşiv
Arşiv

19 milyonu aşkın okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında eğitim gören öğrenci, 14-18 Kasım'da 2022-2023 eğitim öğretim yılı ilk ara tatilini yapacak.

Öğrenciler, 14-18 Kasım'daki ilk ara tatil öncesi son derslerine 11 Kasım Cuma günü girecek. İlk dönem, 20 Ocak 2023 Cuma sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, öğretmenler Kasım ve Nisan aylarında yapılacak ara tatillerde mesleki eğitim programlarına Öğretmen Bilişim Ağı üzerinden katılacak.

Öğretmenlerin daha önce almadıkları herhangi bir eğitimi tamamlamaları yeterli olacak. Mesleki çalışma programlarında yeni eğitim konuları yer alacak.

Geçmişten bu yana yayınlanmış 77 eğitim başlığı da sistemde erişime açık olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı yayınlarından çıkarılan kitaplardan oluşan özel e-kütüphaneye de ÖBA üzerinden ulaşılabilecek.

"Ara tatillerde de yaz kursu kapsamını genişleterek öğrencilerimize desteğe devam edeceğiz"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerine destek vermek üzere oluşturulan Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) uygulamasına 2022-2023 eğitim öğretim yılının tüm ara tatillerinde de devam edileceğini söyledi.

Öğrenci/Öğretmen Destek Sistemi'nin devreye konulduğunu, matematik seferberliği kapsamında, matematik eğitim dijital platformunun geliştirildiğini dile getiren Özer, "2022 yılının sonuna kadar Türkçe ve Yabancı Dil ile ilgili dijital platformları, tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin hizmetine sunacağız" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Özer, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcında 160 milyon yardımcı kaynağın öğrencilere ücretsiz dağıtımının sağlandığını söyledi.

Covid-19 salgını dolayısıyla öğrencilerin yaşadığı akademik ve sosyal beceri kayıplarının telafi etmek için yaz okulu uygulamalarının farklı ülkelerde yaygın şekilde uygulandığını dile getiren Özer, bu kapsamda 4 farklı yaz okulu açarak yaklaşık 1 milyon öğrencinin bu imkandan faydalanmasını sağladıklarını belirtti. Özer, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak artık yaz dönemini beklemeden ara tatillerde de bu yaz kursu kapsamını genişleterek öğrencilerimize destek olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

  • Ara tatil öncesi otobüs biletine ilgi yüzde 115 arttı
  • İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için ara tatil öncesinde otobüs bileti verilerini incelendi.
  • Ara tatil öncesinde otobüs biletleri satış ve aramaları bir önceki haftaya kıyasla yüzde 115 arttı.
  • Ara tatil öncesinde otobüs bileti alınan en popüler rota İzmir-Ankara oldu. Bu rotayı Ankara-Mersin, Ankara-İzmir ve İstanbul-İzmir rotaları takip ediyor.
  • Biletlerin büyük çoğunluğu İstanbul’da yaşayan kişiler tarafından alınırken en çok ziyaret edilecek şehir ise Ankara oldu. Seyahat edenlerin yüzde 58’ini kadınlar yüzde 42’sini erkekler oluşturuyor.
  • Açıklamada görüşlerine yer verilen Enuygun Otobüs İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam, 9 günlük tatil için yapılan satın alma işlemlerinin incelendiğinde alınan biletlerin yüzde 76’sının tek kişilik sepetlerden oluştuğunu gördüklerini belirterek, "Bu da bize 18 yaş altına şehirler arası otobüs bileti satışı olmadığı için özellikle öğretmenlerin tatil fırsatını değerlendirdiğini düşündürüyor. 3 kişilik ve 4 kişilik sepetler satışların yalnızca yüzde 6’sını oluşturuyor" açıklamasında bulundu.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >