Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ailesi isterse Ahmet Kaya'nın mezarını Türkiye'ye getirebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Kaya ile ilgili açıklamalarda bulundu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Kaya ile ilgili açıklamalarda bulundu

Şarkılarıyla genç, yaşlı herkesin sevgisini kazanan Ahmet Kaya 19 yıl önce aramızdan ayrıldı.

Eserleri milyonlarca izlenme oranına ulaşan Kaya hayranları tarafından unutulmuyor.

Vefat etmeden önce Paris'e giden ve orada yaşayan şarkıcı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir açıklama geldi.

Konuk olduğu bir radyo programında şarkıcı Kaya'nın mezarının Paris'te olmasıyla ilgili konuşan Erdoğan, ''Bugün yine Ahmet Kaya ile ilgili böyle bir imkan olsa, ailesi Ahmet Kaya'nın topraklarımıza getirilmesini kabul etse, biz elimizden gelen her şeyi yaparız." dedi

Unutulmaz sanatçılar arasında yerini alan Ahmet Kaya 19 yıl önce aramızdan ayrıldı. Yaptığı şarkılarla hafızalara kazınan Kaya, vefat etmeden önce Paris'e gitti.

Paris'e gidişinin ardından kalp krizi geçiren şarkıcı orada defnedildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da Ahmet Kaya ile ilgili açıklama yaparak, ''Ailesi mezarını topraklarımıza getirmek isterse elimizden geleni yaparız'' dedi.

'Ne zaman Ahmet Kaya'yı dinlesem duygulanırım'

Merhum Sanatçı Ahmet Kaya'nın da katıldığı konserden anların verildiği programla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,

"Burada Cumhuriyetin 75. Yıl dönümüne katılan sanatkarlar geceye çok farklı zenginlik kattılar. Hepsine ayrı bir sevgim, muhammetim var. Fakat bunların içinde özellikle Ahmet Kaya'nın, rahmetlinin o akşamki anneme olan o şarkısı, o türküsü, annem öldükten sonra ben de çok farklı bir dünyayı meydana getirdi. Ne ne zaman Ahmet Kaya'nın bu 'Şafak Türküsü'nü dinlediğim zaman çok duygulanırım. Annemle adeta haşır neşir olmaya başlarım." ifadelerini kullandı.

Ahmet Kaya, şarkılarıyla unutulmaz isimler arasında yer alıyor
Ahmet Kaya, şarkılarıyla unutulmaz isimler arasında yer alıyor

'Eşine haber gönderdik'

"Ahmet'e o otelde yaptıkları o hainliği, o ihaneti, o alçaklığı, 'sanatçıya, sanata sevgi' diye konuşanlar, köşelerinde yazanların o gece ne yaptıklarını da hiç mi hiç unutamıyorum" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kendi sanatçısına sahip çıkan değil, kendi sanatçısını bu ülkeden kovana kadar ellerinden geleni yaptılar ve ne oldu Ahmet, vatan topraklarında değil, gurbette durdu. Başbakanlığım döneminde, o zaman Kültür Bakanlığımız vasıtasıyla aslında Ahmet Kaya'nın bir nakli mekan ile kendi topraklarımıza getirilmesini de arzu ettim. Eşine de haber gönderdik.Bugün yine Ahmet Kaya ile ilgili böyle bir imkan olsa, ailesi Ahmet Kaya'nın topraklarımıza getirilmesini kabul etse, biz elimizden gelen her şeyi yaparız. Bizim inancımızda buna 'nakli kubur' deriz. Yani 'kabrin taşınması' deriz. Böyle bir şeye biz hazırız" dedi.

Ahmet Kaya ve eşi Gülten Kaya
Ahmet Kaya ve eşi Gülten Kaya

Hayatının film olmasına ailesi izin vermedi

Ahmet Kaya'nın hayatının sinema filmi yapılacağı iddialarıyla ilgili olarak ailesinden açıklama geldi. Ahmet Kaya'nın kızları Çiğdem ve Melis Kaya ile eşi Gülten Kaya ismiyle yayımlanan açıklamada, Ahmet Kaya isminin marka tescil belgesi olduğu hatırlatıldı ve izinsiz kullanılamayacağı vurgulandı."Sanatçının yasal temsilcileri tarafından açıklanmayan ya da doğrulanmayan hiçbir bilgiye itibar etmemesini rica ederiz" ifadeleri kullanıldı.

Ahmet Kaya'nın ailesinin yaptığı açıklamada:

  • "Muhtelif mecralarda bir süredir 'Sanatçı Ahmet Kaya'nın sinema filmi yapılıyor, yapılacak' şeklinde çıkan haberlerin, sanatçının yasal varisleri ve temsilcileri ile hiçbir ilgisi yoktur. Sanatçının ismini ve eserlerini temsil eden yasal varisleri (Kızları Çiğdem Kaya (Öztürk), Melis Kaya, eşi Gülten Kaya) ve eserlerini temsil eden yapım/edisyon firması GAM MÜZİK ve YAYINCILIK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.'ne rağmen bu haberlerin çıkması, kamuoyunun ve sevenlerinin bu istismar kokan haberlerle manipüle edilmesi tarafları fazlasıyla üzmektedir.
  • Ahmet Kaya'nın yasal varislerinin, kendilerinden izin alınmadan Ahmet Kaya'yı dolaylı ya da dolaysız konu alan, çağrıştıran, onun hikayesinin anlatıldığı ya da esinlenmeler içeren, eserlerinin yer aldığı hiçbir projeye Türkiye Cumhuriyeti sınırları ve tüm Dünya kapsamında izinleri de yoktur.

Ahmet Kaya 19 yıl önce hayatını kaybetti
Ahmet Kaya 19 yıl önce hayatını kaybetti

'İsminin marka tescili var'

Ahmet Kaya'nın eşi ve kızları yaptıkları açıklamanın devamında, sanatçının isminin bir marka olduğunu belirtti. Kaya'nın ailesi;

'Ahmet Kaya isminin marka tescil belgesi vardır. Ahmet Kaya'ya ait tescilli tüm eserler de başta Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin FSEK ilgili maddeleri olmak üzere, T.C. Kültür Bakanlığı ve ilgili tüm meslek birlikleri nezdinde koruma altındadır.

İkinci ve üçüncü dereceden yakınları tarafından dahi izinsiz kullanılamaz. Değerli kamuoyu ve sevenlerinin, sanatçının yasal temsilcileri tarafından açıklanmayan ya da doğrulanmayan hiçbir bilgiye itibar etmemesini rica ederiz. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri ve savcılıkları bakımından, bu açıklamanın aynı zamanda bir "suç duyurusu" niteliği taşıdığını da bilgilerinize sunmak isteriz. Saygılarımızla'' dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >