Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu: İstihdam projesinin detayları belli oldu

İstihdam projesinin detayları belli oldu
İstihdam projesinin detayları belli oldu

Dün gerçekleşen kabine toplantısı sonrası açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni istihdam projesini duyurdu. İstihdam projesiyle ilgili belli olan detaylar arasında ilave istihdam sağlayan firmaların, işe alacakları her işçi için üç aydan 6 aya kadar SGK primleri bakanlık tarafından karşılanacağı yer alıyor. İş verenlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan "İş verenlerimizi istihdam garantili yeni iş başı eğitim programımızdan istifade etmeye çağırıyorum." dedi.

Dün yapılan Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayata geçirilecek yeni istihdam programını paylaştı.

"Yeni istihdam projesini hayata geçirmeye başladık"

İlave istihdama üç aydan 6 aya kadar prim desteği sağlayacaklarını vurgulayan Erdoğan, programla ilgili şu bilgileri verdi:

  • "İş gücü istatistikleri şubat ayında da 30 milyonun üzerinde seyreden istihdamın artmaya işsizliğin azalmaya devam ettiğine işaretidir. Şimdi istihdam ile ilgili yeni bir projeyi daha hayata geçirmeye başladık. İş başı eğitim programı kapsamında mevcut çalışanlarının üzerine ilave istihdam taahhüt eden firmaların işe alacakları her işçinin üç veya 6 ay boyunca tüm ücretleri ile sosyal destek primlerini Çalışma Bakanlığımız karşılayacak. Böylece bu kapsamda işe giren her bireye bir veya iki yıllık istihdam garantisi oluşturmuş olacağız. İş verenlerimizi istihdam garantili yeni iş başı eğitim programımızdan istifade etmeye çağırıyorum."

İş başı eğitim programı başvuru şartları

İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, iş verenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak, emekli olmamak, başvurulacak iş yerinde başvuru tarihinden bir yıl önce sigortalı olmamak, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak.

Başvurular, Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri, hizmet merkezleri ve İŞKUR e-Şube'den yapabilecek.

İş verenlerde de şu şartlar aranacak:

En az 5 sigortalı çalışanı olmak, İŞKUR'a kayıtlı olmak, katılımcıların en az yüzde 70'inin 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az üç katı kadar süreyle istihdamını taahhüt etmek.

Program nasıl uygulanacak?

  • -Çalıştırılan sigortalı sayısının yüzde 30'una kadar katılımcı talep edilebilecek,
  • -Program süresi bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yerleri için en fazla 6 ay uygulanacak, diğer sektörler için en fazla 3 ay verilecek,
  • -İşveren program süresinin en az 3 katı kadar süreyle istihdamı taaahhüt edecek.

Programlar, günde en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere, haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilecek.

Karşılanacak giderler neler?

İşbaşı eğitim programı katılımcılarından iş arayan statüsündekilere, fiilen katıldıkları gün üzerinden günlük 163,59 lira, öğrencilere 122,69 lira ve işsizlik ödeneği alanlara 81,80 lira cep harçlığı ödenecek.

Katılımcının genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi de program süresince İŞKUR tarafından karşılanacak.

İŞKUR'un yaptığı ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından katılımcılara yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemeler, vergi matrahından indirilebilecek.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >