Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu, Bozdağ gözyaşlarını tutamadı

AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Grup Toplantısında konuştu. Anayasa Komisyonu Başkanı AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ’ın Danıştay 8. dairesinin andımız kararının hukuki olmadığına ilişkin eleştirilerine MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Bozdağ’ı uyararak sert tepki göstermesinin ardından Bozdağ’a sahip çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anayasa Komisyonu Başkanımızın kökeni ve meşrebi üzerinden eleştirilmesinin kime ne faydası vardır? Ben ayrımcı değilim diyeceksin, Anayasa Komisyonu Başkanımız benim milletvekilim, bakanlık yapmış arkadaşımıza, bakanımıza hem hakaret, hem tehdit savuracaksın. Onun arkasında bizler varız. Bakanımıza yönelik bu tehdidi ve hakareti gerçekten bir genel başkana yakıştıramadım. Bu çok üzücüydü.” İfadelerini kullandı, Bekir Bozdağ gözyaşlarını tutamadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Grup Toplantısındaki konuşmasında MHP lideri Bahçeli’nin eleştirdiği AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ’a şu sözlerle sahip çıktı:

  • "Ben ayrımcı değilim diyeceksin, yıllarca bakanlık yapmış arkadaşımıza bir taraftan hakaret bir taraftan tehdit savuracaksın. Benim bakanımın arkasında bizler varız. Doğrusu bakanımıza yönelik bu tehdidi ve hakareti gerçekten bir genel başkana yakıştıramadım. Bu çok üzücüydü. Buna yol arkadaşımı feda edemem. Benim arkadaşımın yakından uzaktan ırkçılıkla alakası yok. Kökeni Kürt olabilir, bu millete hizmet etme aşkını yaşamış bir arkadaşımızdır. Neden hedef saptırıyorsunuz. Bu bakanımızın şehrine ve ülkesine büyük hizmetler yaptığına şahidiz. Hiçbir arkadaşımızın tehdit edilmesine göz yumamayız. Bizim Türklükle bir sıkıntımız yok."

Erdoğan’ın bu sözleri sırasında Bekir Bozdağ gözyaşlarını tutamadı.

Bekir Bozdağ, Erdoğan'ı dinlerken gözyaşlarını tutamadı.
Bekir Bozdağ, Erdoğan'ı dinlerken gözyaşlarını tutamadı.

Ne olmuştu?

Danıştay 8. Dairesinin ilköğretim okullarında öğrenciler tarafından okunan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesinin ardından Bekir Bozdağ Twitter hesabından şu ifadeleri kullanmıştı:

Bekir Bozdağ
Bekir Bozdağ
  • “Türkiye, hukuk devletidir. İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır. Yargı yetkisi, idarî eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz. Yürütme görevinin kanunlarda gösterilen şekil ve esaslara uygun olarak yerine getirilmesini kısıtlayacak, idari eylem ve işlem niteliğinde veya takdir yetkisini kaldıracak biçimde yargı kararı verilemez. Öğrenci andı kararı ile Danıştay 8. Dairesi; hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını aşmış, kendisini yürütmenin yerine koymuş, yürütmenin takdir hakkını yok saymış dahası yürütmenin takdir yetkisini bizzat kullanmıştır. Kısaca; anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir."

MHP lideri Devlet Bahçeli de sosyal medya üzerinden Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yüklenmişti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli
  • “Sayın Bekir Bozdağ Danıştay kararına çok bozulmuş, anayasa ve yasanın alenen çiğnendiğini söylemiş. İşine geldi mi yargıya saygıyı bekleyen, işine gelmedi mi yasa çiğnendi diyen Sayın Bozdağ ve onun gibi düşünenlerin hala çözülme süreci üslubuna müracaatları talihsizliktir.
  • Sayın Bozdağ Kürdüm, özgürüm diyebilir. Dilini tutan yoktur. Sus otur yerine diyen de yoktur. Buyursun, mizaç ve meşrebine müzahir değerlendirmesini yapsın. Türk milleti kendisini en güzel ve yüksek mevkilere taşımıştır. Ama kendisi Türk milletini düşürmeyi aklından geçirmesin.
  • Andımızı fıtrat ve köküne uygun okumak isteyen varsa kendi bilir. Ancak Türk milletinin Andına kimse karışmasın, hiç kimse ortalığı karıştırmasın. PKK’lıyım, bölücüyüm, Kürdistan için çalışırım diyen varsa cezası bellidir, sonuçlarına katlanacaktır. Uyarıyorum, Sayın Bozdağ buna çok dikkat etsin. 81 ilde basın açıklaması yapan malum bir sendikanın başkanı da durum muhasebesi ve özeleştiriyi yapacak milliliği göstersin.”

Bahçeli'nin bu sözlerine Bekir Bozdağ Twitter hesabından şu şekilde cevap vermişti:

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >