Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'asker uğurlama' talimatı: Toplayın götürün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yapılan uyarılara rağmen gerçekleştirilen toplu asker uğurlama törenlerini eleştirerek "Arkadaşınızı askere uğurlamak isterken zehirliyorsunuz. Böyle bir anlayış olamaz. Valiye talimat verdim. Böyle bir manzara gördüğünüzde toplayın götürün" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kartal Şehir Hastanesi'nin açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asker uğurlamasıyla ilgili İstanbul Valisi'ne "Böyle bir durum olduğunda toplayın götürün" talimatı verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

"1145 yatak kapasitesine sahip"

Hastanemiz 145'i yoğun bakım olmak üzere 1145 yatak kapasitesine sahip. 855 adet izolatörle İstanbul'un depreme en hazıklıklı tesislerinden biri olmuştur. Hastanemizde yıllık 3,5 milyon hastanın ayakta 150 bin hastanın yatarak tedavi görmesini öngörüyoruz. Burada yılda 100 bin ameliyat yapılmasını öngörüyoruz.

Kartal Şehir Hastanesi
Kartal Şehir Hastanesi

"Virüsün bulaşma riskini en aza indirmeliyiz"

Salgınla birlikte her alanda hayatımızı derinden etkileyen yeni bir durum ortaya çıktı. Dünya bir sağlık krizinin ötesinde sosyal, ekonomik ve beşeri boyutları olan bir mesele ile karşı karşıyaydık. Böyle bir sorunla mücadele etmek elbette kolay değildir. Aşı konusunda ilerleme sağlansa da bir süre daha hastalıkla yaşayacağımız görünüyor. Salgınla mücadelenin en başarılı en etkili yöntemi virüsü kapmamaktır. Günlük hayatımızı idame ederken virüsün bulaşma riskini minimuma indirmemiz gerekiyor. Bunun yolu da alışkanlıklarımızı değiştirmekten geçiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın döneminde asker uğurlamalarına tepki gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın döneminde asker uğurlamalarına tepki gösterdi

Asker uğurlama törenine tepki

Milletimizin bu konuda giderek daha çok bilinçlendiğini görüyoruz. Özellikle kapalı mekanlarda maske kullanımı günden güne yaygınlaşıyor. Bütün vatandaşlarıma diyorum ki gelin şu sigarayı bırakın. Asker uğurlamaları başta olmak üzere istenmeyen görüntülere şahit oluyoruz. Uğurlama yapayım derken arkadaşınızı zehirliyorsunuz. Valimize de söyledim İstanbul'da kesinlikle buna müsaade etmeyeceksiniz.

Bizim inancımızda tedbirsiz tevekkül olmaz. Kontrollü şekilde hayatımızı normalleştirirken tedbirleri bırakmayacağız."