Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan harekat açıklaması: ABD çekilmeye başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD askerlerinin sınırdan çekilme işlemi başlamış vaziyette.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD askerlerinin sınırdan çekilme işlemi başlamış vaziyette.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan ziyareti öncesi açıklamada bulundu. Erdoğan, "ABD askerlerinin sınırdan çekilme işlemi başlamış vaziyette. Sayın Trump çekilmeyi vaat etmişti. Bu biraz gecikti. Hep söylediğimiz söz: Bir gece ansızın gelebiliriz. Bu kararlılığımızı devam ettiriyoruz. Çünkü bu terör örgütlerini kabullenmemiz asla söz konusu değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan ziyareti öncesi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Erdoğan, Beyaz Saray'ın yaptığı Fırat'ın doğusuna Türkiye operasyonuyla ilgili açıklamayı da değerlendirdi. Uluslararası haber ajansı Reuters'ın ABD'nin sınırdan çekilme iddiası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da doğrulandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Terör örgütlerinin tehditlerini kabul edemeyiz"

Akşamki görüşmemizden sonra sayın başkanın ifade ettiği gibi çekilme olayı başlamış vaziyette. Buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyor. Bu yeni bir şey değil, geçmişi olan bir şey. Sayın Trump talimatını vermişti, çekilmeyi emretmişti. Ama bu gecikmişti. Dün akşamki görüşmeden sonra bu görüşmeler aynı kararlılıkla devam edecek. Verilmiş bir kararımız var. Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Kararlılığımız sürüyor. Terör örgütlerinin tehditlerini kabul etmemiz mümkün değil.

  • Erdoğan'a Suriye'de tutuklu bulunan 10 bin DAEŞ'linin sorumluluğunun Türkiye'ye verileceğine yönelik Beyaz Saray açıklaması da soruldu. Rakamların abartılı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı "Şu anda orada cezaevlerinde olan bazı rakamlar var. Bu konuyla ilgili bizim de bir yaklaşım tarzımız var. DEAŞ'lıların kontrolünü kendi elimizden çıkarmalıyız artık yetti diyorlar. Bu konuda ne gibi adımlar atılabilir kendileri bir çalışma yapacaklar. Ne gibi bir adım atalım ki cezaevindeki DEAŞ'lıları derdest edelim" ifadelerini kullandı.