Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya'ya asker gönderme mesajı

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşma yaparken
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşma yaparken

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'ya asker gönderme ile ilgili "Davet olduğuna göre icabet ederiz" diyerek Erdoğan, Meclis açılır açılmaz ilk iş asker gönderme tezkeresini sunacakları mesajını verdi.

"Suriye içinde terörden arındırdığımız toplam alanı 8 bin 200 kilometrekareye çıkardık. Suriye'de sınırımız boyunca kurulmak istenen teör tuzağını bozuk. Suriye'de müzakere yürüttüğümüz ülkelerin bize verdikleri sözler vardı. Terör örgütlerinin 32 km dışarı çıkartılmasına yönelik sözlerinin yerine getirilmediğini görüyoruz. Bölgemize yönelik tacizler sürüyor.

AB'nin elini taşın altına koyması gerekiyor

Rejimin saldırıları ve tacizleri ateşkesi mümkün kılmıyor. Saldırılardan kaçanlar sınırlarımıza doğru harekete geçti. Yeni sığınmacı dalgasına tahammülümüz olmadığını söyledik. İdlib'deki çabalara destek verilmezse bedelini herkes ödeyecek dedik. İdlib'de sukunetin sağlanması için AB'nin elini taşın altına koyması gerekiyor.

"Libya'ya her türlü desteği vereceğiz"

Kuzey Afrika'nın tamamı gibi Libya'da bağımız olan kardeşlerimiz var. Şu andaki cumhurbaşkanı akrabalarının burada olduğu bir cumhurbaşkanı. Darbeci general tarafından başlatılan saldırılara karşı çıktık. Trablus yönetimine her türlü desteği verdik ve vereceğiz. Libya bizim ülkelerimizin deniz yetki alanlarının çakışması sebebiyle denizden komşumuzdur.

Libya'ya asker gönderilecek mi?

Soruyorlar asker gönderecek misiniz? Biz davet edildiğimiz yere gideriz. Ama davet edilmediğimiz yere gitmeyiz. Şu anda böyle bir davet olduğuna göre icabet ederiz. Türkiye ve Libya tarafında onay süreçleri tamamlanan mutabakat yürürlüğe girmiştir. Hazırlanan deniz yetki alanlarıyla ilgili haritamızı BM nezdinde kayda geçirdik. Amacımız Akdeniz'de kimsenin hakkını hukukunu gasp etmek değil. Hakkımızın gasp edilmesine engel olmaktır. Çünkü bu adımı atmamış olsaydık Akdeniz'de Türkiye'yi kendi kara sahillerine hapsedecek bir oyun tezgahlanıyordu. Bu oyunlara seyirci kalamazdık. Attığımız adım hukuka uygundur. Meclis açılır açılmaz ilk iş asker gönderme tezkeresini Meclisimize sunacağız. Meclis'ten bu tezkereyi geçirip davete icabet edeceğiz. Biz ülkenin meşru hükümetinin yanında davete icabet ediyoruz."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >