POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 3500 güvenlik görevlisi koruyacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazar akşamı Papa Francis'in davetlisi olarak Roma'ya gidiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Roma'da 3500 güvenlik gücü koruyacak ve Roma'da 'kırmızı alarm' verilmiş durumda.

İçindekiler

Pazar günü İtalya ve Vatikan ziyaretine gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Papa Françesko'nun yanı sıra İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Başbakan Paolo Gentiloni ile de görüşeceği açıklandı. Erdoğan'ın Vatikan ziyareti, 59 yıl sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

Kritik ziyaret öncesi İtalya'da güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmış durumda. CNN Türk'ün haberine göre, bir haftadır Roma Emniyet Müdürlüğü'nde ve valilikte zirve üzerine zirve yapan gizli servisler dahil diğer güvenlik birimleri özelikle terör örgütü PKK'nin olası eylemlerine karşı merkezde tüm protesto girişimleri ve toplantıları 'Yeşil Bölge' ilan ederek yasakladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İtalya'da bir ilk

Yetkililer, bugüne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan için alınan sıkı güvenlik önlemlerinin İtalya'da bir ilk olduğunu daha önce 2004'teki 'Roma Antlaşması'nda kentte 'Yeşil Bölge' ilan edildiğini hatırlatarak, kırmızı alarmın en yüksek düzeyde olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 saat boyunca geçeceği güzergahların EDS, MOBESE ve seyyar kameralarla izleneceği de açıklandı. Konvoy için alternatif yollar da programlanmış durumda. Romalılara 24 saat boyunca bazı anayolların trafiğe kapatılacağı duyuruldu.

Erdoğan'ın 24 saatlik ziyareti için komşu vilayetlerden güvenlik gücü takviyesi dışında ambulans ve itfaiye araçlarınında konvoyu izleyeceği öğrenildi. İtalya'da ABD başkanlarının ziyaretlerinde bile güvenlik güçlerinin sayısı 3 bini geçmiyordu.