Dahi Türk, Intel’in güvenlik açığını buldu!

​Dahi Türk Intel’in güvenlik açığını buldu!
​Dahi Türk Intel’in güvenlik açığını buldu!

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Michigan Üniversitesi’nde görevli Türk akademisyen Barış Can Kaşıkcı ile bir grup araştırmacı, İntel işlemcilerindeki bir güvenlik açığını ortaya çıkardı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Michigan Üniversitesi akademisyenlerinden Barış Can Kaşıkcı'nın koordinesindeki çalışmayla bir grup araştırmacı, Intel işlemcilerinde ciddi bir güvenlik açığı olan "Foreshadow"u buldu. Bu açık, ABD Bilgisayar Sistemleri Güvenliği Kurumu'na göre, "hackerların hassas bilgileri çalmasına" sebep olabiliyor. Intel'de Spectre'ye benzeyen ve Intel çiplerindeki en güvenlikli unsurları tehdit edebilecek, kod adı 'Foreshadow' olan güvenlik açığını bulduklarını belirten Barış Can Kaşıkcı, "Yaklaşık 40 senedir işletim sistemi güvenliğinin temelini oluşturan mekanizmaları yeniden tasarlamaya itecek bir açık" değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi çekebilirSamsung Galaxy Note 5 ve S6 Edge+ sahipleri için kötü haber
İlginizi çekebilirTürk girişimcinin projesi rekor fiyata satıldı!

10 kişilik bir araştırma grubuyla çalışılıyor!

Barış Can Kaşıkcı, "Foreshadow'u ABD'de Michigan Üniversitesi, Belçika'da Louvain Üniversitesi, İsrail'de Technion Üniversitesi ve Avustralya'da Adelaide Üniversitesi'ne mensup 10 kişilik uluslararası bir araştırmacı grubu keşfetti. Araştırmacı grubumuz, Intel ile çalışarak güvenlik açığını giderecek yazılım tabanlı çözümler üretti." diye konuştu.