Danimarka'da FETÖ'cülerin okulları gündemde

Danimarka
Danimarka

Danimarka'da bulunan FETÖ bağlantılı özel okullarda öğrencilerin not ortalamalarının şişirilerek verildiği belirlendi. FETÖ ile bağlantılı okullar yaptıkları usulsüzlükle öğrencilerin üniversiteye daha kolay girmesini sağlıyor.

Danimarka Kamu Yayıncısı DR tarafından yapılan araştırmaya göre, başkent Kopenhag’daki FETÖ bağlantılı Kobenhavns Private Gymnasium özel lisesi öğrencilerinin ulusal bazda yapılan mezuniyet sınavlarındaki ortalaması, okulda verilen not ortalamasının çok altında kaldı.

Geçen yıl söz konusu lisedeki öğrenciler, mezuniyet sınavlarında 5,35 ortalama alırken okulun öğrencilere verdiği not ortalaması 7,12 oldu.

FETÖ bağlantılı bu okul Danimarka'da yaptığı usulsüzlüklerle gündemde.
FETÖ bağlantılı bu okul Danimarka'da yaptığı usulsüzlüklerle gündemde.

Bir diğer FETÖ bağlantılı özel lise Hoje Taastrup Private Gymnasium'un öğrencileri, 2017'deki mezuniyet sınavlarında 4,71 not ortalamasına ulaşırken okuldaki not ortalamaları 5,7 olarak kayıtlara geçti.

Danimarka’daki FETÖ bağlantılı okulların sistematik olarak öğrencilerin not ortalamasını yüksek tutarak öğrencilerin yüksek eğitim kurumlarına girişini kolaylaştırdığı iddia edildi.

Danimarka’da yüksek öğrenim almak isteyenlerin lise ve ulusal sınavlarda aldığı notların ortalaması, öğrencinin hangi eğitim kurumu ve hangi bölüme seçileceğinde belirleyici unsur oluyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >