Danimarka'dan şaşırtan hareketler: Sığınmacı kabul edecek

Avrupa Birliği üyesi 14 ülke Akdeniz'de kurtarılan sığınmacılara kapılarını açacaklarını açıklamıştı.
Avrupa Birliği üyesi 14 ülke Akdeniz'de kurtarılan sığınmacılara kapılarını açacaklarını açıklamıştı.

Savaş bölgelerinden gelen yoğun göç dalgasına artık Avrupa da kayıtsız kalamıyor. Şaşırtıcı bir şekilde göçmen politikasını değiştiren Brüksel'in ardından Danimarka sığınmacı kabul etmek için BM'ye başvurdu.

Danimarka, Birleşmiş Milletler (BM) kotasından sığınmacı kabul etmek üzere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine başvurdu.

  • Sol blok destekli Sosyal Demokrat Parti azınlık hükümeti, Danimarka'nın BM kotası çerçevesinde sığınmacı kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Göçmen ve Uyum Bakanı Mattias Tesfaye, basına yaptığı açıklamada, Danimarka'nın bu yıl içinde sığınmacı alımına hazır olduğunu Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine bildirdiğini ifade etti.

Danimarka Göçmen ve Uyum Bakanı Mattias Tesfaye
Danimarka Göçmen ve Uyum Bakanı Mattias Tesfaye

Her yıl 500 sığınmacı kabul edilecek

Tesfaye, ülkenin bu yıl içinde ne kadar sığınmacı alacağının belli olmadığını ancak gelecek seneden itibaren her yıl 500 sığınmacıyı kabul edeceklerini belirtti.

Yeni hükümet sert yasaları yumuşattı

İktidarı sağ partilerden devralan Sosyal Demokratlar, önceki hükümetin çıkardığı, sığınmacıların bir adada toplanmasını öngören yasayı iptal etmiş, yabancılara yönelik sert düzenlemeleri yumuşatmaya başlamıştı.

Ne olmuştu?

Danimarka'da 5 Haziran'da yapılan genel seçimlerden sol blok zaferle çıkmış ve Sosyal Demokrat Parti azınlık hükümeti kurulmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >