Danimarka'dan yeni karar: COVID-19 aşılama programına ilkbaharda son veriyor

Arşiv
Arşiv

Danimarka Ulusal Sağlık Kurumu, COVID-19'a yönelik tüm aşılama programının ilkbaharda sonlandırılacağını duyurdu.

Danimarka’da koronavirüs kısıtlamalarını kaldırılmasının ardından, aşı programı ile ilgili açıklama yapıldı.

Ulusal Sağlık Kurumundan yapılan açıklamada, Danimarka'da aşılanma oranının yüksek seviyelere çıkması ve COVID-19 salgının üçüncü dalgasının nüfusun büyük bölümüne virüse karşı bağışıklık kazandırmasından dolayı, ilkbaharda koronavirüs aşılama programının sonlandırılacağı belirtildi.

Açıklamada, salgında vakalarının geçen hafta en yüksek seviyeye çıktığı belirtilirken, ''Vakaların artışının tersine dönerek düşme yönünde olduğunun işaretleri güçlü bir şekilde görülüyor. Bu nedenle Covid-19 aşısı 3.dozunun 18 yaşının altındakilere vurulmasını tavsiye etmiyoruz. Huzurevlerinde yaşayan ve 85 yaşının üzerinde olanlar içinde için de artık 4. dozun vurulmasını tavsiye etmiyoruz'' ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Danimarka hükümeti Covid-19’u sosyal açıdan kritik hastalık kategorisinden çıkarırken 1 Şubat itibarıyla tüm kısıtlamaları kaldırmıştı.

Ulusal Sağlık Kurumunun verilerine göre, Danimarka'da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 977'ye, vaka sayısı 2 milyon 196 bin 556'ya yükseldi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >