POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Darbecilere çay ikram edilmesi talimatını veren eski Emniyet Müdürüne 8 yıl 9 ay hapis

Arşiv
Arşiv

Erzurum'da, hain darbe girişimi sırasında darbeci askerleri kastederek "Gelirlerse çay ikram edersiniz kardeş" diyerek polislere, cuntacılara direnmemesi için talimatlar verdiği öne sürülen eski Aziziye İlçe Emniyet Müdürü Yalçın, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İçindekiler

Erzurum'da, hain darbe girişimi sırasında darbeci askerleri kastederek "Gelirlerse çay ikram edersiniz kardeş" diyerek polislere, cuntacılara direnmemesi için talimatlar verdiği öne sürülen eski Aziziye İlçe Emniyet Müdürü İlhan Yalçın, 8 yıl 9 ay hapse mahkum edildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklardan eski Aziziye İlçe Emniyet Müdürü İlhan Yalçın ile sanık avukatları salonda hazır bulundu. Diğer tutuklu sanık olan ve aynı emniyet müdürlüğünde Grup Amir Vekili olan Başpolis Nedim Bıçakçı da tutuklu bulunduğu Ağrı Kapalı Cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, "ByLock" kullanıcısı da olan Yalçın'ın "terör örgütü üyesi olmak" suçundan cezalandırılmasını, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek"ten ise beraatına karar verilmesini, Bıçakçı'nın ise her iki suçtan kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat etmesini talep etti.

Son sözü sorulan sanıklardan Yalçın, "Bir senedir suçsuz yere cezaevinde yatmaktayım. Bu olaya rağmen stratejik yerlerde görev yapmaya devam ettim. Sadece bir istihbarat raporu ile hakkımda bu işlemler yapıldı. Suçsuzum, tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum." dedi.

Bıçakçı da son sözünde "Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum. Türk adaletine güveniyorum." ifadelerini kullandı.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, FETÖ/PDY'nin darbe girişimi sırasında astlarına darbeye karşı koymamaları için talimat verdiği öne sürülen eski Aziziye İlçe Emniyet Müdürü İlhan Yalçın'ı "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

Yalçın'ın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatını kararlaştıran heyet, Nedim Bıçakçı'nın da her iki suçtan delil yetersizliğinden beraatına ve tahliyesine karar verdi.