DEAŞ'lılar bir bir yakalanıyor: İstanbul'da eylem yapacaklardı

Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından yurt içinde de DEAŞ terör örgütüne yönelik gözaltılar sürüyor.
Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından yurt içinde de DEAŞ terör örgütüne yönelik gözaltılar sürüyor.

Türkiye'nin de iş birliğiyle gerçekleştirilen Bağdadi'nin ölümüyle birlikte DEAŞ'a vurulan ağır darbenin ardından, yurt içinde de DEAŞ'lılara nefes aldırılmıyor. İstanbul'da Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında sansasyonel eylem hazırlığında oldukları iddia edilen DEAŞ üyesi 3 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin, geçen hafta Sancaktepe'de çalınan bir aracı, sahte plaka takarak dün akşam İstanbul Valiliği yakınına park ettikleri ortaya çıktı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü elebaşı Ebubekir el-Bağdadi'nin İdlib'de etkisiz hale getirilmesi sonrası örgüt üyesi H.U., B.Ç. ve R.K.'nin sansasyonel eylem arayışı içerisine girdiğini ve lojistik sağlayacak kişilerle irtibata geçtiğini belirledi.

Şüphelileri teknik ve fiziki takibe alan ekipler, zanlıların geçen hafta Sancaktepe'de çalınan 34 BNF 419 plakalı aracı sahte plaka takarak Fatih'teki İstanbul Valiliği yakınlarına park ederek buradan ayrıldıklarını tespit etti.

Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında eylem yapacakları değerlendirilen şüpheliler, Fatih, Ataşehir ve Sancaktepe'de 5 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alındı.

Söz konusu adreslerde yapılan aramalarda 1 pompalı tüfek, 1 tabancayla çok sayıda mermi, örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildi.

  • DAEŞ üyeliğinden suç kayıtları bulunan şüphelilerden birinin örgüt üyeliğinden uzun süre cezaevinde kaldığı, bir şüphelinin kardeşinin ise Suriye'deki çatışma bölgelerinde öldürüldüğü belirlendi.
İlginizi çekebilirBağdadi'nin cesedi denize gömüldü

GZT Gündem editörü Yalçınkaya, 'Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından bizleri neler bekliyor?' sorusunu Güvenlik ve Terör Uzmanı Çoşkun Başbuğ'a yöneltti.

Başbuğ: Trump dünkü basın açıklamasında ısrarla 'artık DEAŞ aktif hale gelemeyecek' dedi. Bu cümlenin arka cümlesi ise 'evimize dönüyoruz' demek. Küreselciler bu noktada bunu yaşatmanın yollarını arayacaklardır. Nasıl ki bebek katili Apo'nun yerine Mazlum Kobani'yi hazırlıyorsa o yapı, Bağdadi yerine de yeni bir 'Bağdadi' hazırlayacaktır. Kim olduğunu da göreceğiz. Fakat illa yeni bir lider gelecek diye de algılanmamalı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurduğu bir cümle var, 'tarihi bir dönemeç önemli bir operasyon' diye. Bir taraf öldürmek bir taraf yaşatmak istiyor. Yeni liderin çıkıp çıkmayacağını bize zaman gösterecek.' dedi.


Video: Ahmet Zarifoğlu